Szukaj

Objawy jamistości rdzenia

Podziel się
Komentarze1

Brzmi groźnie i nieznanie – ale jak naprawdę jest? Czy to choroba, o którą musimy się martwić? Z czym się wiąże i co atakuje? Sprawdź, na czym polega jamistość rdzenia i jakie są jego objawy!

Objawy jamistości rdzenia

Jaka jest charakterystyka choroby?


Jamistość rdzenia kręgowego to przewlekła choroba, zwykle ujawniająca się w drugiej lub trzeciej dekadzie życia. Zainfekowany zostaje rdzeń kręgowy, a czasem także pień mózgu.

Choroba ta charakteryzuje się powstawaniem cewkowatych jam w rdzeniu kręgowym, zwykle w odcinku szyjnym, jednak z tendencją do rozszerzania się na pozostałe odcinki.

Na czym polega choroba?

Nasz mózg składa się z wielu elementów, m.in. z płynu mózgowo-rdzeniowego oraz przestrzeni podpajęczynówkowej. Te dwa elementy mają za zadanie ochronę kory mózgu oraz transport składników odżywczych do tkanek.

Zwykle płyn mózgowo-rdzeniowy przepływa rytmicznie przez przestrzeń podpajęczynówkową. Jednak kiedy zachodzą zaburzenia tego tempa, wtedy mogą zacząć tworzyć się jamy. Istnieje wiele przyczyn, które mogą to spowodować. Między innymi są to choroby kręgosłupa, takie jak przemieszczenie kręgów, guzy lub rozszczepienie. Wpłynąć na to może również malformacja Chiariego bądź skolioza. Konkretna przyczyna powstawania tej choroby nie została jeszcze niestety odkryta.


Objawy


Jamistość rdzenia jest chorobą przewlekłą i nie istnieje konkretny lek, który pozwoliłby  na wyjście z niej. Przebiega ona zwykle objawowo.

Symptomy, wskazujące na jamistość rdzenia to zaburzenia czucia i zaburzenia zwieraczy. Ta choroba ma duży wpływ na pracę kończyn: może wyniknąć ich osłabienie (symetryczne bądź nie), zanik mięśni lub niedowład kurczowy. Możliwe jest wystąpienie zmian troficznych, czyli wyjątkowej, patologicznej wrażliwości skóry.


Problemy z kończynami mogą doprowadzić to powstania tzw. ręki szponiastej, czyli choroby stawu łokciowego. Charakteryzuje się ona nienaturalnym wygięciem 4 i 5 palca. Ponadto mogą pojawić się ogólne problemy ze stawami, takie jak zmiany zwyrodnieniowe kolan, barków lub nadgarstków. Zwykle występują też bóle karku.

Leczenie

Leczenie zwykle jest operacyjne. Po zdiagnozowaniu należy znaleźć chirurga, który ma doświadczenie jeśli chodzi o jamistość rdzenia. Jest to istotne, ponieważ choroba ta jest wyjątkowo rzadka i należy się upewnić, że będziemy prowadzeni przez kogoś, kto miał z nią styczność.

Należy pamiętać, że operacja niesie ze sobą dużo ryzyko i trzeba rozważyć, czy nie lepiej leczyć się inaczej.  Operacja przebiega na wysuszeniu jam wypełnionych płynem mózgowo-rdzeniowym. Nie zawsze jednak cofa to objawy, jakie wywołała choroba. Niemniej stabilizuje to chorobę i usuwa część symptomów.

Nie u każdego pacjenta operacja jest potrzebna. W łagodniejszych przypadkach terapia skupia się na leczeniu doraźnym. Doktor powinien w takim przypadku indywidualnie dobrać leki i stworzyć dla pacjenta plan walki z bólem.

Czy jest możliwe całkowite wyleczenie?

Ponieważ nie zostały odkryte dokładne przyczyny tej choroby, niestety nie możliwe jest całkowite wyleczenie. Jednak z jamistością rdzenia można żyć, o ile zostanie ona zdiagnozowana i lekarze podejmą odpowiednie działania.

Komentarze do: Objawy jamistości rdzenia (1)

kolmar
kolmar 24-05-2017 00:04

jamistość rdzenia -nagle pojawia się po urazie

1

jamistość rdzenia w odcinku piersiowym Th5 _ Th8 mi zdiagnozowano 2 lata po wypadku.. po upadku z wysokości około 3 m na betonową płytę. Spadłam ze schodów uderzając plecami o metalowe stopnie schodów.Kręgosłup doznał k... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze