Szukaj

Chcesz schudnąć? Uprawiaj sport z samego rana!

Kobiety sięgają po najróżniejsze sposoby, by pozbyć się zbędnych kilogramów. Okazuje się jednak, że skuteczna metoda jest na wyciągnięcie ręki. Amerykańscy naukowcy odkryli, że na wadze można stracić dzięki porannym treningom.

Chcesz schudnąć? Uprawiaj sport z samego rana!

Zwykło się mawiać, że sport to zdrowie. Ci, którzy są z nim za pan brat, wiedzą o tym najlepiej. Wciąż jednak wielu z nas woli spędzać czas w domu, przed telewizorem czy komputerem. Sprawa wygląda jeszcze gorzej, jeśli chodzi uprawianie sportu wcześnie rano. Niejednokrotnie wolimy dłużej pospać, zostając pod ciepłą kołdrą, aniżeli o świcie rozruszać mięśnie na zewnątrz. Okazuje się jednak, że to właśnie dzięki porannym treningom możemy zyskać najwięcej.

Naukowcy z USA na podstawie przeprowadzonych badań dowiedli, że poranne uprawianie sportu wspomaga odchudzanie.

Przebadali oni 35 kobiet – 18 o średniej wadze oraz 17 z otyłością. Każda z nich miała za zadanie z samego rana wyjść na świeże powietrze i przez 45 minut wykonywać ćwiczenia na bieżni. Godzinę później kobiety dostały do obejrzenia 120 ilustracji przedstawiających kwiaty oraz 120 z różnymi potrawami. Jednocześnie specjalna aparatura badała reakcje ich mózgów przy obserwacji poszczególnych obrazków. Przez resztę dnia uczestniczki badania prowadziły dokładne zapiski: co danego dnia jadły oraz jaki rodzaj aktywności fizycznych wykonywały.

Tydzień później o tej samej porze eksperyment został powtórzony, jednak z pominięciem porannego treningu.

Chociaż wiele osób uważa, że aktywność fizyczna zwiększa apetyt, wyniki eksperymentu nie potwierdziły tej tezy. Przeciwnie, przebadane kobiety reagowały słabiej na widok jedzenia po porannym ruchu, aniżeli w następnym tygodniu. Ponadto, kobiety w pierwszym dniu eksperymentu były bardziej ruchliwe i jadły tyle samo, co tydzień później, niezależnie od masy ciała. Tym samym nie wyrównały ilości wcześniej straconych kalorii.

Na podstawie przeprowadzonego eksperymentu naukowcy doszli do wniosku, że przy pomocy porannej aktywności fizycznej można stracić na wadze. Badanie dowodzi również, że zmniejsza ona apetyt w ciągu dnia, co powoduje, że stracone kalorie nie zostają ponownie dostarczone w tej ilości.

Do tej pory nie udało się jednak stwierdzić, czy tego typu reakcje organizmu są długotrwałe. Naukowcy pracują nad kolejnymi badaniami, które mają dostarczyć więcej informacji na ten temat. Jednak z całą pewnością poranny trening dostarcza wielu korzyści, jeśli chodzi o nasze zdrowie.

Autor: Katarzyna Giętkowska

Komentarze do: Chcesz schudnąć? Uprawiaj sport z samego rana!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz