Szukaj

Potrzeba więcej strategii wspomagających utratę wagi u osób ze schorzeniami neurologicznymi

Według naukowców z Uniwersytetu Case Western Reserve i Cleveland Clinic wśród metod interwencji żywieniowej i metod odchudzania, które stosuje się u osób z ograniczoną sprawnością ruchową, brakuje strategii odpowiednich dla osób ze schorzeniami neurologicznymi. Interwencje są przeważnie stosowane w przypadku chorób mięśni, dlatego zaniedbano metody, które mogłyby pomóc tym osobom stać się bardziej aktywnymi, odżywiać się lepiej i schudnąć.

Pacjenci mają problemy z odchudzaniem za pomocą ćwiczeń i zdrowego odżywiania ze względu na ograniczoną sprawność ruchową. Niezdrowe odżywianie i brak ruchu może prowadzić do przybierania na wadze, co zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się innych chorób takich jak cukrzyca i problemy z sercem. Te dolegliwości zaś stanowią kolejne wyzwanie w nauce zdrowych nawyków.

Zespół naukowców przeanalizował dane z lat 1980-2013 na temat testów klinicznych dotyczących otyłości. Z 900 opracowań wyłoniono 41, które dotyczyły 27 technik wpływających na zmianę postaw dotyczących odchudzania w przypadku osób niepełnosprawnych. Wśród nich były: różne podejścia do samokontroli i samoobserwacji, przezwyciężanie problemów, poprawa komunikacji, organizacja i planowanie poszczególnych działań.

Opracowania opierały się na danych zebranych od 2 500 uczestników w wieku od 18 lat wzwyż. Większość stanowiły kobiety (65%). Średni wiek to 56,5 lat. Jedynie 165 przypadków chorób neurologicznych, reszta to choroby układu mięśniowo-szkieletowego, jak np. zapalenie stawów. W badaniach brano pod uwagę wagę, fizyczne funkcjonowanie, bóle, biomarkery, zdrowe nawyki, zadeklarowany stan zdrowia psychicznego, funkcje społeczne i zmęczenie.
Dane zestawiono z wynikami po 15 i 28 tygodniach od interwencji. Uczestnicy stracili średnio około 4,5 kg. Jednak naukowcy zakwestionowali wiarygodność tych liczb z powodu wysokiego wskaźnika zaniechań (25%).

- Żeby walczyć z epidemią otyłości, powinniśmy zrobić więcej dla osób niepełnosprawnych, u których ryzyko przybrania na wadze jest największe – mówi Matthew Plow z Case Western Reserve's Frances Payne Bolton School of Nursing. – Walka z otyłością wymaga skupienia się zarówno na zdrowych nawykach żywieniowych, jak i na aktywności fizycznej.

Opracowała: Aleksandra Żyła

Komentarze do: Potrzeba więcej strategii wspomagających utratę wagi u osób ze schorzeniami neurologicznymi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz