Szukaj

Po BMI, FMI: nowy wskaźnik do obliczania nadwagi

Badacze amerykańscy opracowali właśnie nową metodę pomiarową, którą uważają za o wiele bardziej precyzyjną niż tradycyjny wskaźnik masy ciała BMI, stosowany do obliczania nadwagi. Chodzi tutaj o wskaźnik masy tłuszczu (FMI, Fat Mass Index), który jest oparty na pomiarze obwodu bioder oraz wzrostu.Ten wskaźnik został opracowany, aby spróbować skorygować brak precyzji wskaźnika BMI, który jest przedmiotem debaty w świecie medycznym, już od kilku lat, ponieważ nie odpowiada on wszystkim pacjentom.

W rzeczywistości, wskaźnik BMI nie pozwala odróżnić masy tkanki tłuszczowej od nietłuszczowej, która może być wynikiem masy mięśniowej. Tak jest przede wszystkim w przypadku sportowców i kulturystów. Wskaźnik BMI również pomija kościec oraz rozłożenie tkanki tłuszczowej, która zmienia się w zależności od wieku oraz od pochodzenia etnicznego, przede wszystkim.

Aby sprawdzić, czy można opracować inny, lepszy wskaźnik, badacze użyli danych pochodzących z projektu badawczego właśnie przeprowadzanego na 1 733 osobach pochodzenia meksykańskiego, których matki cierpiały na cukrzycę ciążową.

Po przeanalizowaniu serii zmiennych, naukowcy odkryli, że obwód bioder i wzrost są najlepszymi zmiennymi pozwalającymi ocenić prawdziwą masę tłuszczową danej osoby, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.


Ten nowy wskaźnik został zatwierdzony przy pomocy danych pochodzących z innego bieżącego projektu badawczego, dla którego zebrano grupę 223 osób pochodzenia afro-amerykańskiego.

Zdaniem badaczy, oznacza to, iż wskaźnik FMI zdaje się opierać – na pierwszy rzut oka przynajmniej – wariacjom związanym z pochodzeniem etnicznym, takim jak zaobserwowanym w przypadku BMI.

Inne badania są jednakże konieczne, aby to potwierdzić, przede wszystkim u ludzi pochodzenia azjatyckiego i kaukaskiego.

Na tę chwilę, mało dowodów


Jeśli nawet ten nowy wskaźnik jest prosty i interesujący, to jednakże musi on udowodnić swoją skuteczność, jak mówi doktor Paul Poirier z Instytutu Kardiologii i Pneumologii przy Szpitalu w Laval, w Quebeku.

Wskaźnik masy ciała BMI nie jest idealny, ale jest użyteczny, jeśli chodzi o przewidzenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, przypomina specjalista. Na tę chwilę, nie wiemy jeszcze, czy tak jest w przypadku wskaźnika masy tłuszczu FMI, ponieważ nie przeprowadzono jeszcze żadnego badania.

Z pewnością, BMI ma swoje ograniczenia, które poprowadziły wielu naukowców do poszukiwania innych metod pomiaru tkanki tłuszczowej, zdolnych określić ryzyko ucierpienia z powodu cukrzycy, nadciśnienia i innych chorób sercowych u dorosłych i u dzieci.

Może on być jednakże używany w uzupełnieniu, z innymi wskaźnikami, takimi jak obwód talii, aby jeszcze zawęzić ocenę. Pozostaje to w dalszym ciągu proste i praktyczne, mówi doktor Poirier.

Komentarze do: Po BMI, FMI: nowy wskaźnik do obliczania nadwagi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz