Szukaj

Odchudzanie: 30 minut sportu lepsze niż 1 godzina?

Duńskie badanie University of Copenhagen pokazuje, że mężczyźni z lekką nadwagą, którzy przez kilka tygodni ćwiczyli po 30 minut dziennie, stracili więcej na wadze niż ci, którzy ćwiczyli jedną godzinę każdego dnia.Naukowcy przez 13 tygodni obserwowali 60 mężczyzn w dobrym zdrowiu.

Połowa z nich podążała intensywnym programem sportowym  - 30 minut dziennie, bieganie, rower, siłownia. Druga grupa ćwiczyła tak samo intensywnie, tyle że przez 1 godzinę na dzień.

Następnie uczestnicy musieli wypełnić kwestionariusz, dotyczący ich odczuć i uczucia zmęczenia przez cały okres badania.

Pod koniec 3 miesiąca okazało się, że grupa „30 minut” straciła 3,6 kg średnio, natomiast grupa „1 godzina” – tylko 2,7 kg, mimo bardziej intensywnego wysiłku.


Zdaniem naukowców, można to łatwo wyjaśnić – osoby ćwiczące przez 30 minut zachowywały energię na całą resztę dnia, dlatego prowadziły zdrowszy styl życia. Natomiast ci, którzy ćwiczyli jedną godzinę, byli tak wykończeni, że nie mieli po prostu sił, aby prowadzić zdrowy styl życia.

Dr Astrid Jesperson z University of Copenhague mówi: - Uczestnicy z grupy, która uprawiała mniej sportu, zachowywali więcej energii, aby podążać zdrowym rytmem życia. Chodzili schodami, częściej wychodzili z psem, a do pracy jeździli na rowerze. Natomiast uczestnicy, którzy ćwiczyli dłużej, byli bardziej zmęczeni, zdemotywowani i mniej otwarci na zmiany postaw.

Badanie, które sugeruje, że umiarkowana aktywność sportowa ma znaczący wpływ na codzienne praktyki ludzi, opublikowane zostało w Scandinavian Journal of Public Health.

Komentarze do: Odchudzanie: 30 minut sportu lepsze niż 1 godzina?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz