Szukaj

Obwód w talii Amerykanów cały czas rośnie

Otyłość brzuszna jest jeszcze większym problemem w USA, niż mogłoby się wydawać. Nowe badania wykazały, że obwód talii u Amerykanów stał się jeszcze większy w ciągu ostatnich lat.

Badanie zostało przeprowadzone przez Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, między innymi przez dr Earl S. Ford. Rozpoczęło się ono na przełomie 1999 i 2000 roku i miało odbywać się w 7 cyklach. Badanie trwało do 2012 roku, a w związku z jego szerokim zasięgiem, analizy musiały trochę potrwać.

Autorzy badania zebrali dane od 38 816 mężczyzn oraz kobiet (niebędących w ciąży). Otyłość brzuszna według naukowców określona była jako obwód talii większy niż 100 cm dla mężczyzn i większy niż 88 cm dla kobiet.

Okazało się, że z upływem czasu średni obwód talii znacząco wzrósł. Wzrost odnotowano w następujących grupach:

  • Mężczyźni: wzrost o 0,8 cala obwodu talli – wzrost o 6,4%
  • Kobiety: wzrost o 1,5 cala obwodu talli – wzrost o 9,3%
  • Nie-latynosi biali: wzrost o 1,2 cala obwodu talli – wzrost o 8%
  • Nie-latynosi czarni: wzrost o 1,6 cala obwodu talli – wzrost o 8,5%

Naukowcy wskazują, że jedynym ograniczeniem ich badania jest fakt, że analizy nie obejmują danych osób, które są pochodzenia azjatyckiego sprzed roku 2011 oraz brak rozróżnienia osobno populacji azjatyckich i hiszpańskich.

Wiadomo również, że otyłość brzuszna jest czynnikiem ryzyka choroby niedokrwiennej serca, co z kolei jest przyczyna numer jeden zgonów w Stanach Zjednoczonych.

Najlepszym sposobem walki z otyłością brzuszną jest zmniejszenie talii przez jedzenie warzyw, owoców i kontrolowania swojej diety. Jednak naukowcy stają teraz przed problemem, jak jeszcze lepiej wprowadzać zmiany, a przy tym edukować społeczeństwo tak, by świadome było ogromnego zagrożenia płynącego z otyłości brzusznej.

Opracował: Damian Nowaczek

Komentarze do: Obwód w talii Amerykanów cały czas rośnie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz