Szukaj

Nadwaga i rak: nadmiar kilogramów sprzyja nawrotom?

Według badania prowadzonego przez francuskie instytucje badawcze, takie jak INSERM, INRA oraz CNAM, a także uniwersytet Paris 13, nadwaga ma stanowić czynnik ryzyka nawrotu nowotworów. Badacze zainteresowali się przede wszystkim rakiem piersi.Aktualnie, we Francji, od 27% do 32% osób dorosłych ma nadwagę, a od 9% do 17% - otyłość.

Naukowcy z INRA przypominają, że nadwaga zwiększa ryzyko wielu chorób: cukrzyca, dolegliwości sercowo-naczyniowe, choroby układu oddechowego, rak.

Dodatkowo, około 2 mln Francuzów ma w swojej historii życia chorobę nowotworową.

Co więcej, populacja ta stale rośnie, ponieważ zachorowalność na raka jest coraz większa, a poziom przeżycia po nowotworach także się poprawia.


Co gorsza, osoby, które chorowały w przeszłości na raka piersi – najpowszechniejszy rak u kobiet, ok. 53 000 nowych przypadków w 2011 roku – są o 15% - 25% bardziej zagrożone nawrotem, a czynnikami ryzyka są tutaj młody wiek w momencie diagnozy, predyspozycje genetyczne oraz radioterapia.

Francuskie instytuty INCA oraz INRA, wraz z zespołem naukowców z Imperial College of London, przyjrzały się międzynarodowej literaturze naukowej na temat związków masy ciała oraz ryzyka raka.

W sumie, naukowcy pracowali nad 13 badaniami.

Analizy bezspornie pokazują, że otyłość w momencie zdiagnozowania raka jest powiązana z większym ryzykiem nawrotu, podkreśla instytut INRA.

Jeżeli chodzi o raka piersi, ryzyko nawrotu rośnie o 37%, dla raka endometrium – o 96%, a dla raka jelita grubego – o 89%.

Komentarze do: Nadwaga i rak: nadmiar kilogramów sprzyja nawrotom? (1)

swinskatarczyca
swinskatarczyca 13-05-2019 14:58

Leki przeciwrakowe sprzedam lek rak leczenie alternatywne eksperymentalne

1

Leki przeciwpasożytnicze, przeciwgrzybicze, antybiotyki terapie antynowotworowe w leczeniu raka alternatywne eksperymentalne leki rak nowotwór prostaty, wątroby, skóry, płuc, jelita grubego, piersi, jajnika, kości, mózgu... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze