Szukaj

Lekarze uprzedzeni do otyłych pacjentów

Według ostatnich badań, lekarze w podobnym stopniu jak reszta społeczeństwa są uprzedzeni do osób otyłych. Dodatkowo, często nie zdają sobie z tego sprawy. Jak powiedziała uczestnicząca w badaniu Janice Sabin, docent na University of Washington, najbardziej uderzające jest to, że lekarze mają taki sam negatywny stosunek do nadmiernej wagi. W omawianym projekcie naukowcy nie skupiali się na zachowaniu, tak więc nie wiadomo czy ma to jakiś wpływ na relacje między pacjentem a lekarzem.Poprzednie badania dowiodły istnienia nieznacznych uprzedzeń wśród lekarzy, a te najnowsze wskazują na poziom podobny jak u innych osób (które nie są lekarzami).

Projekt ten objął prawie 360 tysięcy uczestników, w tym prawie 2,284 lekarzy. Naukowcy stworzyli specjalny test komputerowy, dzięki któremu mierzyli awersje jawne, czyli te, których ludzi są świadomi, i ukryte, czyli te, z których nie zadają sobie sprawy.

Według rezultatów lekarze-kobiety są mniej uprzedzone niż lekarze-mężczyźni. Jak powiedziała Sabin, choć różnica była niewielka, niechęć do tych pacjentów jest widoczna u jednych i drugich.

Dodatkowo, stwierdzono, że otyli lekarze są mili i bardziej współczujący dla otyłych pacjentów.

Zdaniem badaczy, nieżyczliwość wobec osób z nadwagą może dotyczyć prawie dwóch trzecich Amerykanów mających problem z utrzymaniem odpowiedniej wagi.


Rebbeca Puhl, dyrektor badań na Rudd Center for Food Policy&Obesity na Yale University, powiedziała, że badanie podkreśla jak ważna i potrzebna jest edukacja wśród lekarzy na temat uprzedzeń związanych z wagą, i udostępnianie im strategii umożliwiających zmniejszanie tych awersji w kontaktach z pacjentem.

Jej zdaniem, awersje związane z wagą stanowią zagrożenie dla psychicznego i fizycznego zdrowia pacjentów i z tego właśnie powodu wielu z nich w przyszłości może unikać wizyt u lekarza, aby nie narażać się na złośliwości związane z wagą w placówkach opieki zdrowotnej.

Złośliwości te mogą się objawiać na wiele sposobów - lekarze mogą używać obraźliwego języka, zrzucać winę za wszystkie dolegliwości zdrowotne na wagę, a nawet odmówić niektórych świadczeń medycznych.

Zdaniem Phul, jeśli pacjent czuje się szykanowany przez lekarza, może i powinien w jasny i asertywny sposób powiedzieć co lekarz musi zmienić w swoim zachowaniu. Jeśli pacjenci czują się niekomfortowo, mogą przyjść na wizytę z bliską im osobą. Jeśli zaś nie czują się dobrze rozmawiając z lekarzem lub uważają, że ich uwagi nic nie zmienią, zawsze mogą zwrócić się do rzecznika praw pacjenta, który jest w każdym amerykańskim szpitalu.

Sabin zwróciła uwagę, że badanie nie wskazuje, że pacjenci z nadwagą lub otyłością są gorzej traktowani. To, że ktoś jest uprzedzony, nie znaczy, że od razu będzie kogoś dyskryminował. Jest to na tyle ważne, że nie można o tym zapominać.

Komentarze do: Lekarze uprzedzeni do otyłych pacjentów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz