Szukaj

Jak stracić na wadze nic nie robiąc?

Po raz pierwszy badanie pokazuje, że wystarczy obniżyć temperaturę, aby zwiększyć nasz wydatek energetyczny. Jak dobrze wiadomo, każdy dodatkowy wydatek energetyczny przyczynia się do utraty wagi. Co to jest i czego możemy się po tym spodziewać? W czasie spoczynku także zużywamy energię. Nawet śpiąc zużywamy pewną ilość energii, jest to bardzo dobrze znany fakt.


W rzeczywistości, w każdym momencie nasz organizm musi zapewniać sobie podstawowe funkcje, takie jak oddychanie, na przykład. Istnieje także inna podstawowa funkcja, którą organizm musi mieć zapewnioną. Jest to termogeneza.

Kiedy temperatura otoczenia jest normalna i przyjemna, taka jak ta, która króluje w naszych domach albo w miejscach pracy (biura), organizm również zużywa energię, ale w sposób umiarkowany. Natomiast, kiedy temperatura spada, organizm mobilizuje tyle energii, ile mu potrzeba, w reakcjach obronnych przeciwko zimnu oraz, aby utrzymać temperaturę ciała na poziomie 36,6 stopni Celsjusza. W bilansie energetycznym, wszystkie wydatki energetyczne się liczą, z tego samego tytułu co energia dostarczana. Nasza waga, mniej lub więcej, zależy od równowagi tego bilansu.

Utrzymywanie ciała w dobrej temperaturze zużywa energię


Celem nie jest zalecanie pobytu na Biegunie Północnym w igloo wszystkim osobom, które chciałby stracić na wadze. Natomiast, fakt obniżania o kilka stopni temperatury panującej w naszym mieszkaniu i w miejscu pracy, czy rzeczywiście przyczynia się do gubienia zbędnych kilogramów? Kwestię tę właśnie drążył pewien zespół badawczy.

Wydatek energetyczny został obliczony u ochotników, którzy zostali postawieni w dwóch różnych sytuacji. Każda z nich trwała 12 godzin. Było to pomieszczenie, w którym utrzymywano temperaturę albo 24 stopni albo 19 stopni. Mierzono także ruch uczestników i był on podobny w obydwu sytuacjach. Naukowcy stwierdzili w ten sposób, iż umiarkowane i stałe obniżenie temperatury powietrza wystarczy, aby zwiększyć wydatek energetyczny. Już przy 5 stopniach mniej, wydatek energetyczny zwiększył się o 6%, bez żadnego szczególnego wysiłku fizycznego.

Wydatek energetyczny większy o 6% to naprawdę dużo, przede wszystkim jeśli zdamy sobie sprawę, z jakim trudem udaje nam się stracić zaledwie jeden kilogram: dieta pokarmowa, gimnastyka, szybki spacer… Praktycznie wygląda to tak, iż można stracić 3-4 kilo, pod warunkiem, iż nie zaczniemy więcej jeść.

Należy zauważyć, iż w tym badaniu dodatkowy wydatek energetyczny miał za towarzysza zwiększenie poziomu wolnych kwasów tłuszczowych i insuliny oraz zmniejszenie pozimu glikemii, czyli parametrów, które się zmieniają z pożytkiem dla zdrowia. Do wiadomości każdego, kto toleruje kilka stopni mniej: warto jest obniżyć temperaturę, ze względu na wagę, na zdrowie, a także na środowisko.

Komentarze do: Jak stracić na wadze nic nie robiąc?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz