Szukaj

Jak gotować, by chronić zęby

Naukowcy ze szkoły dentystycznej w Dundee dokonali odkrycia zajmując się wegeteriańskim daniem - ratatouille (wywodzącym się z Prowansji warzywnym gulaszem z cebuli, bakłażanów, cukinii, papryki i pomidorów).

Okazało się, że w porównaniu z duszeniem, pieczenie znacznie zwiększało kwaśność potrawy, zwłaszcza zielonej papryki, bakłażana i cukinii. Pomidory i cebula są tak samo kwaśne przy pieczeniu i duszeniu, natomiast duszona czerwona papryka nawet bardziej kwaśna niż pieczona.

Kierujący badaniami dr Graham Chadwick uważa, że te wyniki mogą się przydać dentystom, którzy podpowiadają pacjentom sposoby walki z próchnicą, ponieważ bezpośredni kontakt kwasów organicznych z zębami sprzyja uszkodzeniu szkliwa.


Ratatouille z piekarnika jest równie kwaśna, co niektóre napoje gazowane, których nadmierne spożycie może zwiększać ryzyko próchnicy. Wegeterianie, jak wykazały wcześniejsze badania, są szczególnie narażeni na uszkodzenia szkliwa ze względu na duże ilości kwasów organicznych w ich diecie.Komentarze do: Jak gotować, by chronić zęby

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz