Szukaj

Zdrowe śniadanie - jak powinno wyglądać?

Jak wiadomo, śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Każdy z nas to wie, ale mimo to nie stosuje się do ogólnie przyjętej zasady. Większość ludzi wstaje na ostatnią chwilę i brakuje już czasu na przyrządzenie śniadania.

Zdrowe śniadanie - jak powinno wyglądać?

Śniadanie powinno składać się z takich składników, które dostarczą nam sporej dawki energii. Nocą nasz organizm spala więcej kalorii, niż to sobie możemy wyobrazić. A najlepsze jest to, że nie pójdziemy jeść w trakcie snu. Noc jest taką porą dnia, kiedy jesteśmy zmuszeni do postu.

Z czego składa się zatem zdrowe śniadanie?

Pełnowartościowe śniadanie powinno być urozmaicone i pyszne. Należy mieszać pokarmy zależnie od tego co się lubi i co lubi rodzina, np. chleb razowy czy bułki, musli, świeże owoce, warzywa i można też od czasu do czasu spożyć chudą kiełbasę.  Tylko bez paniki, nie zawsze trzeba przygotowywać tak ogromne śniadania - czasem można też przygotować coś wieczorem.

Nie zaczynajmy dnia z pustym żołądkiem

Nie można rozpoczynać kolejnego dnia z pustym żołądkiem. Jak pokazują wyniki badań aż 1/3 młodzieży nie jada śniadania. Powód? Społeczeństwo chce być szczuplejsze. Młodzież rezygnuje z tak ważnego posiłku tylko po to, by osiągnąć cel - stać się chudszym. Jednak młodzi ludzie nie wiedzą, że nie jest to dobry sposób, by pozbyć się nadwagi. Jak donoszą naukowcy lepiej zawsze zjeść choćby coś niewielkiego na śniadanie, niż opychać się w ciągu dnia. Jeśli nie spożyjemy nic na śniadanie, nasz organizm będzie domagał się tego w ciągu dnia a to oznacza, że mimo to będziemy jeść więcej w późniejszych godzinach.


Naukowcy ostrzegają przed rezygnacją ze śniadania. Wszystko jednak zależy od nas samych. Jeśli ktoś zje dużo na śniadanie, będzie mu łatwiej zrezygnować z innych posiłków w ciągu dnia, a co za tym idzie będzie tracił na wadze.

Sprawmy rodzinie radość ze śniadania

Jako rodzice możemy nie tylko dobrze wyjaśnić dzieciom zasady, ale także dać dobry przykład. Jeśli ktoś zjada kilka mniejszych posiłków w ciągu dnia, zapobiega napadom głodu a tym samym pozwala na zachowanie figury.

Możemy zrobić niespodziankę naszym dzieciom, np. przygotowując snacki czy jakieś koktajle. Są one łatwe i szybkie do przyrządzenia, dlatego też każda ze stron będzie zadowolona. Jeśli jednak dzieci po przebudzeniu nie mają ochoty na śniadanie, nie należy ich zmuszać. Jogurt czy szklanka mleka wystarczy. Także drugie śniadanie jest dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji.


Jak zatem powinno wyglądać zdrowe śniadanie?

Musli ze świeżymi owocami, rogalik czy może zupełnie nic? Oto kilka wskazówek jak można rozkoszować się śniadaniem. Dobrym wyjściem mogą być płatki owsiane z mlekiem, do tego np. banany i szklanka soku pomarańczowego. 

Istnieje klasyfikacja osób ze względu na śniadanie. Pierwszy typ to taki, któremu starczy filiżanka kawy na śniadanie. Drugi typ kupuje u piekarza rogaliki lub kostkę sera żółtego. Natomiast trzeci typ nie wychodzi z domu bez śniadania. Naukowcy opowiadają się za trzecim typem osób, ponieważ jak wiadomo spożywanie śniadania ma pozytywne skutki dla naszego organizmu. Nie trzeba od razu jeść ogromnych ilości, przecież każdy z nas decyduje w jakich ilościach spożywa posiłki.

Uwaga na śniadania z piekarnii! Najlepiej będzie jeśli będziemy unikać rogalików prosto od piekarza. Są one bowiem bogatym źródłem węglowodanów i dostarczają naszemu organizmowi sporo kalorii. Jeden rogalik to porcja 200 kalorii. Według ekspertów liczba kalorii nie ma jednak zawsze znaczenia, ponieważ porcja płatków owsianych to aż 180 kalorii.

Musli czekoladowe jest mniej zdrowe. Jeśli decydujemy się na musli, dodajmy do niego porcję świeżych owoców. Dobrze jest także dodać do musli zamiast mleka odtłuszczony jogurt naturalny. Jeśli ktoś o wczesnych porach dnia skłania się jednak do jedzenia chleba, powinien wybrać chleb razowy. Można wtedy smarować go czymś słodkim i pożywnym. W przypadku gdy ktoś decyduje się na słodki poranek, lepiej by przez resztę dnia unikał słodkości.  Wiadomo także, że woda i różnego rodzaju herbatki ziołowe czy owocowe są dobrym dodatkiem do śniadania.

Jednak czasem dobrze by było wzbogacić ten posiłek o soki owocowe. W ten sposób można zaoszczędzić sobie kalorii. Kto zatem rozpoczyna dzień porcją owoców i produktów mlecznych pokrywa dzienną część zapotrzebowania na te produkty. Nie ważne czy spożywamy śniadanie w domu czy w drodze, ważne jest by znaleźć na to czas i zabierać zdrowe produkty.


Autor:

Ewelina Biela

Komentarze do: Zdrowe śniadanie - jak powinno wyglądać?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz