Szukaj

Rola tłuszczów w organizmie

Podziel się
Komentarze0

Tłuszcze, zwane lipidami, stanowią jeden z najważniejszych składników odżywczych dla organizmu. Na co dzień nie tylko dostarczają nam energii, lecz także pełnią wiele innych znaczących funkcji.

Rola tłuszczów w organizmie

Co to są tłuszcze?


Tłuszcze są grupą naturalnych związków organicznych o zróżnicowanej budowie. Większość z nich nie ma zapachu oraz jest nierozpuszczalna w zwykłej wodzie. Wszystkie zaś są od niej lżejsze, a ich odczyn jest obojętny.

Lipidy występują w dwóch stanach skupienia, w stałym oraz ciekłym, zależne jest to od tego jakie reszty kwasowe tworzą daną cząsteczkę. Tłuszcze znajdują się w każdym organizmie żywym. Ponadto można jest spotkać w roślinach, przede wszystkich w nasionach oraz miąższu.

Podział tłuszczów

Jak już zostało wcześniej wspomniane tłuszcze możemy podzielić ze względu na stan skupienia. Jednakże biorąc pod uwagę ich pochodzenie dzielimy je na roślinne, zwierzęce oraz sztuczne, najczęściej będące tłuszczami zmodyfikowanymi. Warto zaznaczyć, iż dokonujemy również rozróżnienia lipidów ze względu na ich budowę chemiczną.

Biorąc pod uwagę ich skład wyróżniamy tłuszcze proste, złożone, pochodne oraz izoprenowe. Obecnie dzieli się je także na tzw. widoczne oraz niewidoczne. Do pierwszych zaliczamy te produkty, które natychmiast kojarzą nam się z tłuszczami, np. olej roślinny. Natomiast do drugich chociażby słodycze.


Funkcje tłuszczów w organizmie

Główną rolą tłuszczów w organizmie jest przede wszystkim dostarczanie energii. To właśnie dzięki nim możemy robić przerwy pomiędzy posiłkami oraz mamy siłę na wykonywanie codziennych czynności. Chronią one nasze ciało przed utratą ciepła, przy okazji umożliwiając utrzymanie stałej temperatury. Tym samym łatwiej zaadaptować nam się do trudnych warunków atmosferycznych.

Tłuszcze są także źródłem wielu witamin, tj. A, D, E, K. Ze względu na ich zdolność do rozpuszczania się w lipidach bardzo łatwo wchłanianie są do organizmu człowieka, właśnie za ich pośrednictwem. Te związki organiczne umożliwiają również utrzymanie narządów wewnętrznych we właściwym położeniu, a także ochraniają je przed różnymi urazami mechanicznymi.

Niektóre z nich biorą udział w syntezie hormonów tkankowych. Także są materiałem budulcowym dla struktur błoniastych komórki oraz wchodzą w skład płynów ustrojowych. To właśnie dzięki tłuszczom odczuwamy walory smakowe potraw.

Zapotrzebowanie

Dla prawidłowego funkcjonowanie naszego organizmu powinniśmy codziennie spożywać tłuszcze. Według zasad zdrowego żywienia w dziennej racji pokarmowej powinno znaleźć się mniej więcej do 30% energii pochodzącej z tłuszczów. Najlepiej, aby lipidy były nienasycone i pochodziły ze środowiska naturalnego, gdyż utwardzane chemicznie mogą tylko zaszkodzić naszemu zdrowiu.

Niedobór tłuszczów może spowodowanie tylko spadek przyrostu masy ciała, lecz także zahamować wzrost. Często niewystarczająca ilość ich w organizmie wywołuje zmiany skórne oraz nadmierne wypadanie włosów.

Niebezpieczeństwo


Pomimo licznych zalet i niewątpliwych korzyści, które tłuszcze przynoszą naszemu organizmowi, spożywanie ich w nadmiernych ilościach może szkodzić zdrowiu. Przekraczanie dziennej zalecanej dawki dostarczanych lipidów do organizmu najczęściej powoduje problemy z nadwagą. Nadmiar tłuszczów może być przyczyną licznych chorób układu krążenia oraz cukrzycy typu 2.

Tłuszcze pełnią bardzo ważną rolę w naszym organizmie. To dzięki nim możemy na co dzień sprawnie funkcjonować. Dlatego też pamiętajmy o ich spożywaniu, mając jednak na uwadze, iż ich nadmiar może szkodzić zdrowiu.

Komentarze do: Rola tłuszczów w organizmie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz