Szukaj

Czym jest ortoreksja?

Podziel się
Komentarze1

Ortoreksja należy do mniej znanych zaburzeń łaknienia. Co prawda, nie jest tak groźna jak bulimia czy anoreksja, jednak też wymaga podjęcia leczenia. Zaburzenie związane jest z nadmiernym przywiązywaniem uwagi do jakości spożywanych pokarmów. Jak się okazuje, obsesyjne przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania nie jest korzystne dla organizmu.

Czym jest ortoreksja?

Osoby, u których zaobserwowano ortoreksję stosują niewłaściwie zbilansowaną dietę, w której nie znajdują się niektóre składniki odżywcze. W efekcie dochodzi do niedożywienia. Przyczyn ortoreksji upatrywać się można w problemach psychicznych związanych z nadmierną chęcią kontrolowania swojego życia poprzez kontrolę odżywiania.

Odpowiednie jedzenie oraz uprawianie sportu stanowią najważniejsze elementy przy zachowaniu zdrowego trybu życia. Paranoiczne skupianie się na tym, co jemy, prowadzi do zaburzeń odżywiania. Ludzie cierpiący na ortoreksję skupiają się przede wszystkim na zdrowym odżywianiu.  Wybierane jedzenie podlega bardzo rygorystycznym wymaganiom. W konsekwencji następuje niedobór składników odżywczych, co powoduje zaburzenie funkcjonowania poszczególnych narządów. Niewłaściwe odżywianie prowadzi do wyniszczenia organizmu.

Jakie są objawy ortoreksji?


Ortoreksja to przede wszystkim choroba psychiczna. Choć trudno sobie wyobrazić, że zdrowe jedzenie może okazać się szkodliwe, to jednak faktycznie tak jest. Co raz częściej młodzi ludzie odreagowują swoje problemy właśnie poprzez niezdrową fascynacją jedzeniem.

Bardzo cienka jest granica pomiędzy zdrowym odżywianiem a chorobą. Na ortoreksję nie zapada się z dnia na dzień. Jest to cały skomplikowany proces. W pierwszej kolejności zaczynamy rezygnować ze słodyczy i tłustych pokarmów. Z czasem na zakazanej liście pojawia się co raz więcej produktów. Dodatkowo oprócz diety stosujemy bardzo intensywne ćwiczenia. Jak w takim razie rozpoznać chorobę? W pierwszej kolejności należy sobie odpowiedzieć na kilka pytań. Jeżeli pojawi się dużo odpowiedzi twierdzących, oznacza to, że istnieje problem.

  • Czy czasami żałujesz, że nie potrafisz zjeść czegoś i nie martwić się o jakość jedzenia?
  • Czy masz wrażenie, że jedzenie zajmuje ci więcej czasu niż chciałbyś na nie przeznaczać?
  • Czy masz trudności ze spożyciem posiłku przygotowanego przez kogoś innego, gdy nie masz kontroli nad składnikami i sposobem przyrządzenia?
  • Czy rozmyślanie nad skutkami ubocznymi różnych produktów zajmuje ci więcej czasu niż uważasz za stosowne?
  • Czy ostatnio dieta nie jest dla ciebie ważniejsza niż inne rzeczy?
  • Czy masz poczucie winy po żywieniowych “grzeszkach”?
  • Czy jedzenie według twoich zasad daje ci poczucie kontroli?
  • Czy masz wrażenie, że osoby, które odżywiają się inaczej niż ty popełniają duży błąd i sobie szkodzą?
  • Czy twoje życie kręci się ostatnio wokół jedzenia?
  • Czy czujesz się samotny, od kiedy zmieniłeś sposób odżywiania?
Charakterystyczna dla ortoreksji jest utrata zdolności odczuwania głodu. W efekcie przestajemy racjonalnie oceniać, ile pokarmu potrzebujemy. Chcąc poradzić sobie z chorobą, musimy umieć przyznać się do istnienia problemu. Psychoterapia jest metodą leczenia.


Ortoreksja a zdrowie


Choć ortoreksja nie jest tak groźna jak inne zaburzenia odżywiania, to jednak może doprowadzić do wystąpienia poważnych zaburzeń. Taka restrykcyjna dieta może po pewnym czasie przerodzić się w anoreksję. Poza tym ciągłe ograniczenia żywieniowe mogą prowadzić do niedożywienia i napadów obżarstwa, a tutaj z kolei krótka jest droga do bulimii. Drastyczne ograniczanie spożywanych produktów może także wywołać anemię. Jednak największym zagrożeniem jest to, na tle psychicznym. Osoba paranoicznie bojąca się niezdrowego odżywania, czuje się z reguły samotna i nierozumiana. Nie lubi jeść w towarzystwie z obawy przed skuszeniem się na coś niezdrowego. W efekcie dochodzi do osłabienia więzi międzyludzkich. Co więcej, chorzy na ortoreksję są dumni ze stosowanej przez siebie diety i czują się lepsi od osób, odżywiających się niezdrowo. Choć z dnia na dzień ich problem się powiększa, oni nie są w stanie tego dostrzec.  Z czasem nie potrafią rozmawiać na inne tematy niż te dotyczące żywienia. Zdarzają się przypadki karania się za odstępstwa od diety.

Leczenie ortoreksji


Przede wszystkim stosuje się terapię poznawczo-behawioralną, która wiąże się z uświadomieniem choremu istnienia w jego umyśle nieprawidłowych przekonań na temat żywienia. Podczas terapii chorzy starają się naprawić swój stosunek do jedzenia. Zachodzi konieczność zmierzenia się ze swoją potrzebą doskonałości oraz poczuciem zagrożenia związanym ze spożywaniem niezdrowego jedzenia.

Komentarze do: Czym jest ortoreksja? (1)

Barbara Michno-Wiecheć
Barbara Michno-Wiecheć 22-03-2016 13:36

Ortoreksja Leczenie

1

Leczenie ortoreksji wymaga psychoterapii, a w niektórych przypadkach także włączenie leczenia farmakologicznego. Psychoterapia jednak to nie tylko zmiana konstruktów myślowych. Ortoreksja jest zaburzeniem emocjonalnym, u... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze