Szukaj

Guma do żucia nie pomoże ci schudnąć

W opinii powszechnej przyjęło się, iż będąc na diecie, dobrze jest zaopatrzyć się w paczkę gum do żucia. Podobno pomaga ona ludziom schudnąć, symulując czynność przeżuwania jedzenia, do której osoby, pragnące stracić na wadze, były przyzwyczajone. Najnowsze badania opublikowane w kwietniowym numerze Eating Behaviors sugerują jednak, że guma do żucia może „popychać” ludzi ku jedzeniu chipsów, ciastek i cukierków, zamiast zalecanej porcji warzyw i owoców.Dzieje się tak, ponieważ mentol, związek chemiczny odpowiedzialny za smak świeżej mięty w większości rodzajów gum sprawia, że owoce i warzywa smakują… zabawnie. Możemy to zaobserwować podczas codziennej czynności mycia zębów - kiedy po wyszczotkowaniu chcemy napić się soku pomarańczowego, czujemy, że smakuje on po prostu źle.

Istniała do tej pory hipoteza, iż guma do żucia może pobudzić głód. Badacze postawili również inną, wręcz przeciwną, która zakłada, że czynność żucia gumy sprawia, że ludzie czują się pełni i jedzą mniej.

Dlatego naukowcy z Ohio State University postanowili sprawdzić, korzystając z produktów producenta Wrigley, czy aby na pewno gumy do żucia są pomocne w utracie wagi.

Poproszono grupę 44 ochotników o zagranie na automatach, w których nagrodami były produkty żywnościowe. Niektórzy z uczestników grali o mandarynki czy winogrono, podczas gdy reszta o chipsy i M&M.


Przed przystąpieniem do zabawy wszystkie osoby zostały poczęstowane gumą do żuca: jedni owocową, a drudzy miętową.

Bardzo szybko okazało się, że ci, którzy żuli wersję miętową, tracili chęć i motywację do grania o owoce.

Następnie, te same grupy zostały poproszone, aby poprowadzić dzienniczek zawierający spis dań, które zjedli. Raz na jakiś czas uczestnicy mieli za zadanie żuć miętową gumę przez każdym posiłkiem i przekąską oraz rejestrować spożywane jedzenie.

Wnioski są następujące: podczas żucia gumy uczestnicy jedli mniej posiłków, ale nie przełożyło się to na mniej spożywanych kalorii. Do minimum ograniczone zostały warzywa i owoce.

- Możliwe, że mentol w mięcie, który wchodzi w interakcje ze składnikami odżywczymi w warzywach i owocach i nadaje im gorzki posmak, odciąga ludzi od jedzenia zdrowej żywności - sugeruje współautorka badania, Christine Swoboda.

Wyniki są interesujące, jednak nie ujawniają, jak guma do żucia może faktycznie zmienić nawyki żywieniowe na dłuższą metę.

Swoboda sugeruje, że ludzie wychodząc założenia, że skoro guma wywołuje gorzkawy posmak owoców, lepiej będzie jak zjedzą cheeseburgera, który nawet po żuciu będzie smakować tak samo.

Jedno jest pewne, wbrew powszechnej opinii, guma do żucia nie pomaga ani w jedzeniu mniejszych ilości jedzenia, ani tym bardziej w utracie wagi. Osoby, które się odchudzają, powinny czym prędzej zdać sobie z tego sprawę oraz przekonać się do zwiększenia aktywności fizycznej, a rezultaty na pewno będą zauważalne.

Komentarze do: Guma do żucia nie pomoże ci schudnąć

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz