Szukaj

Emocje są największą przeszkodą w efektywnym odchudzaniu się

Zrzucenie kilku kilogramów jest popularnym noworocznym postanowieniem. Osoby, które je podejmują, często koncentrują się na tym, by jeść mniej i więcej ćwiczyć. Wyniki najnowszych badań pokazują jednak, że odchudzając się, większą wagę powinniśmy przywiązywać raczej do roli, jaką w procesie przybierania i tracenia na wadze odgrywają emocje.W ramach badania, przeprowadzonego przez organizację Consumer Reports National Research Center wraz z ekspertami z American Psychological Association, zapytano ponad 1300 licencjonowanych psychologów o ich doświadczenia związane z terapią odchudzających się klientów.

Gdy pytano ich, jakie strategie były kluczowe dla stracenia na wadze i utrzymania masy ciała, psychologowie najczęściej (44 procent) wskazywali „rozumienie i radzenie sobie z zachowaniami i emocjami związanymi z kontrolą wagi”.

Respondenci wskazywali także na „emocjonalne jedzenie” jako przeszkodę w chudnięciu (43 procent) oraz na „utrzymywanie regularnego harmonogramu ćwiczeń” (43 procent) i „ogólne dokonywanie odpowiednich wyborów żywieniowych” (28 procent) – kluczowe kwestie w zrzucaniu kilogramów.

92 procent z 306 respondentów, którzy prowadzą terapie wspomagające proces odchudzania, zgłosiło udzielanie pomocy klientom w „rozpoznawaniu emocjonalnego podłoża tycia”.


Więcej niż 77 procent uważało terapię poznawczą, trening rozwiązywania problemów i uważnej obecności za „doskonałe” lub „dobre” strategie odchudzania.

Terapia kognitywna polega na pomocy w identyfikowaniu i radzeniu sobie z negatywnymi emocjami, które mogą prowadzić do niesprzyjających zdrowiu zachowań. Z kolei trening uważnej obecności opiera się na pozwalaniu myślom i emocjom na swobodny przepływ, bez poddawania ich ocenie. Zamiast tego rozwija się umiejętność skupienia na tym, co dzieje się tu i teraz.

„Każdy, kto próbował kiedykolwiek zgubić kilka kilogramów i utrzymać wagę, wie, że nie jest to proste. Dobrą wiadomością jest to, że badania i doświadczenie kliniczne pokazały, że oprócz podejścia behawioralnego, terapia poznawczo-behawioralna, która celuje w bariery emocjonalne, pomaga ludziom schudnąć”, powiedział dr Norman B. Anderson, dyrektor generalny American Psychological Association.

„Chociaż wszyscy zgadzają się co do tego, że problemy z wagą najczęściej są wywołane przez kombinację kwestii biologicznych, emocjonalnych, behawioralnych i środowiskowych, to nowe badania wskazują na kluczową rolę stresu i emocjonalnej kontroli w procesie chudnięcia. Dlatego też najlepsze taktyki tracenia na wadze powinny integrować strategie rozpoznawania emocji i zachowania, a także wynikającego ze stylu życia podejścia do ćwiczeń i dokonywania zdrowych wyborów żywieniowych", dodaje naukowiec.

Wyniki badań zostaną opublikowane w lutym 2013 w czasopiśmie „Consumer Reports Magazine” oraz online na stronie consumerreports.org.

Komentarze do: Emocje są największą przeszkodą w efektywnym odchudzaniu się

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz