Szukaj

Precz z "zimowym tłuszczem" - czyli jak zrzucić zbędne kilogramy?

Każdy kto chciałby zrzucić zbędne kilogramy, nabyte w okresie zimowym w żadnym wypadku nie powinien stosować tzw. „diety cud”, lub też innych błyskawicznych metod odchudzania proponowanych nam w telewizji, prasie czy też Internecie.

Precz z "zimowym tłuszczem" - czyli jak zrzucić zbędne kilogramy?

Metody te, choć czasem skuteczne nie gwarantują jednak pełnego i długotrwałego sukcesu. Bardzo często po zaprzestaniu ich stosowania w szybkim czasie wracamy do dawnej wagi. Lepiej będzie dla nas samych, gdy zdecydujemy się na długotrwałą zmianę naszych dotychczasowych nawyków kuchennych i żywieniowych.

Jak się odchudzać, by uniknąć efektu Jo - jo?

Po okresie grudniowego świętowania, w styczniu ogromną popularność zyskują wszelkiego rodzaju diety. Wielu z nas zrzucenie zbędnych kilogramów obiera jako swoje postanowienie noworoczne. Jak już powyżej wspomniano, dobrze kierowana i ścisła dieta bardzo często kończy się sukcesem czyli osiągnięciem upragnionej i wyznaczonej przez nas samych wagi ciała, niestety zaraz po tym sukcesie najczęściej wracamy do starych nawyków żywieniowych czym narażamy się na tzw. efekt Jo -Jo. Dlatego też najlepszym sposobem na zdobycie wymarzonej sylwetki, a co więcej na jej utrzymanie, jest stała zmiana naszych nawyków żywieniowych. Najważniejszymi wyborami przed jakimi staniemy jest określenie co i w jakiej ilości powinniśmy spożywać oraz jak te produkty właściwie przygotować. Poniżej przedstawimy kilka wskazówek i przykładów, których zastosowanie w życiu codziennym pozwoli nam na zdrowsze życie, a co za tym idzie także zrzucenie niechcianych kilogramów.

Najważniejszymi przeszkodami na drodze do zdrowego lekkiego i kalorycznego odżywiania się są tłuszcz i cukier. Ich spożycie można zacząć redukować już w sklepach poprzez przemyślane zakupy. Reklamowe slogany typu „light” albo „nie zawierający kalorii” znajdujące się na produktach nie zawsze okazują się prawdziwe. Zamiast tego specjaliści polecają uważne przyjrzenie się etykietom produktów, które zabieramy ze sobą do domu. A w szczególności wymienionym powyżej tłuszczom i cukrom.


Z jakich składników zrezygnować a w jakie zainwestować?

Jak takie zakupy wyglądają w praktyce? Rzeczą dziecinnie prostą jest np. zakup mleka, na którego opakowaniu musi znajdować się informacja o zawartości tłuszczu. Dla żółtego sera zawierającego, aż 60% tłuszczu także bez problemu znajdziemy alternatywę. Podobnie rzecz się ma ze śmietaną, gdyż obok tzw. „Crème fraîche”, zawierającej 40% tłuszczu, w sklepach znajdziemy produkty zawierające go znacznie mniej np. śmietany 10%.  Gdy jesteśmy przy stanowisku mięsnym, lepszym wyborem dla nas będą natomiast: gotowane szynki, pieczone mięso czy też peklowana wołowina. Gdy kupujemy, zaś szynkę wędzoną i widzimy, że ma zbyt dużo tłuszczu możemy poprosić o jego wykrojenie albo też zrobić to samemu w domu.

Inaczej rzecz się ma przy zakupie daleko przetworzonych produktów, staniemy wtedy przed ogromnym problemem, gdyż lista ich składników bardzo często okazuje się nieskończenie długa. Dlatego też tego typu produkty powinny odgrywać w naszej kuchni zdecydowanie podrzędną rolę. - Przy takich produktach nie mamy możliwości zaoszczędzenia kalorii, ponieważ nie możemy wyciągnąć z nich poszczególnych składników - mówi Margret Molo z Stowarzyszenia na Rzecz Żywienia i Dietetyki.


Jest to szczególnie ważne, gdyż właśnie możliwość indywidualnego dozowania składników pozwala nam na zaoszczędzenie największej ilości kalorii. Dlatego nie bójmy się eksperymentować w kuchni np. z ilością cukru jaką dodajemy do naszych wypieków. Często będą one wystarczająco słodkie nawet, gdy dodamy tylko 2/3 podanej w przepisie ilości cukru. Kruche ciasto, ciasto drożdżowe czy nawet ciasto serowe, jeżeli dodamy do nich słodkie owoce lub przygotujemy słodką polewę można przygotować je w ogóle bez użycia cukru i będzie tak samo smacznie. 

Kolejnym sztandarowym przykładem jest tłuszcz w postaci słodkiej śmietany używany w naszych kuchniach bardzo często w ilościach większych niż to konieczne do przygotowania zup, sosów i deserów. Jak łatwo jest go zastąpić pokażą następujące przykłady: w zapiekance ziemniaczanej może on zostać zastąpiony częściowo lub też całkowicie przez użycie mleka, mówi cytowana już wcześniej Margret Molo. Zupę warzywną natomiast można zaprawić przy użyciu startych ziemniaków. Przygotowana w taki sposób będzie miała kremową konsystencję, której nie będzie brakowało słodkiej śmietany. Eksperci radzą także, aby zamiast słodkiej śmietany do swych potraw dodawać 4% mleka skondensowanego. Poprzez wyżej wymienione „kuchenne eksperymenty” możemy wiele osiągnąć, jeżeli chodzi o zdrowe odżywianie.

Także poprzez formę przygotowania można znacznie zmniejszyć ilość tłuszczu w potrawach. Przy warzywach mowa tutaj o duszeniu oraz gotowaniu ich na parze, co sprawia, że nie tylko są zdrowsze ale także i smaczniejsze. Natomiast jeżeli chodzi o mięsa to najlepiej jest używać piekarnika, rusztu albo też patelni ze specjalną powłoką, które to pozwolą nam na maksymalne wytopienie tłuszczu z naszych dań. Kto jednak nie ma zamiaru rezygnować z tłuszczu w swych potrawach, powinien go odpowiednio dozować. Oznacza to, że zamiast dodawać olej prosto z butelki wystarczy użyć pędzelka i lekko posmarować nim powierzchnię patelni lub innego naczynia.

Zastosowanie wyżej wymienionych metod przez dłuższy okres czasu pozwoli nam na znaczne zmniejszenie zawartości cukru i tłuszczu w diecie, a co za tym idzie na zrzucenie zbędnych kilogramów. Jeżeli dodamy do tego troszkę więcej ruchu na świeżym powietrzu żadna „dieta cud” nie będzie już nam więcej potrzebna.

Opracował:

Rafał Mikołajczak

Komentarze do: Precz z "zimowym tłuszczem" - czyli jak zrzucić zbędne kilogramy?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz