Szukaj

Podstawowe zasady łączenia pokarmów

Spożywając pokarmy wieloskładnikowe, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, iż niektóre połączenia mogą być bardzo szkodliwe. Niewłaściwe dobieranie składników może wywołać ostre choroby. W nauce, jaką jest dietetyka, bardzo ważne jest łączenie pokarmów. Dowiedzmy się zatem co zrobić, aby w naszej diecie zapanował porządek, niezagrażający naszemu zdrowiu.

Podstawowe zasady łączenia pokarmów

Enzymy trawienne

Enzymy działają w przewodzie pokarmowym. Funkcjonują w określonej temperaturze, podczas określonych reakcjach trawiennych. Z tego też względu jednoczesne spożywanie rozmaitych produktów bywa szkodliwe. Pokarm, który nie zostaje strawiony ulega procesom gnilnym i w krótkim czasie zostaje poddane fermentacji. Wyróżniamy kilka grup enzymów, w zależności od rozkładających związków:

 • enzymy trawiące węglowodany,
 • enzymy trawiące białka,
 • enzymy trawiące tłuszcze,
 • enzymy trawiące kwasy nukleinowe

Szkodliwe połączenia

Im więcej spożywamy pokarmów składających się z różnorodnych składników, tym większe ryzyko wystąpienia procesów gnilnych i fermentacji w naszym organizmie. Enzymy wtedy nie radzą sobie z procesem trawienia. Zasada numer jeden to zrezygnowanie z przyjmowania płynów podczas konsumpcji dań skrobiowych oraz białkowych. Nie powinniśmy pić wówczas soków cytrynowych oraz pomarańczowych, a także kompotu. Pozbądźmy się również nawyku przyprawiania sałatek octem czy też sokiem z cytryny. Kolejną ważną informacją jest fakt, iż trawienie mięsa, jajek oraz nabiału odbywa się dzięki różnym enzymom. Nie należy łączyć tych produktów w jedno danie, gdyż proces trawienny nie będzie przebiegał prawidłowo.

Owoce należy traktować jako osobny posiłek, ponieważ ich zawartość (skrobia, cukier, białko) nie lubi towarzystwa innych pokarmów. Pamiętajmy, że bardzo ciężkie do strawienia połączenia to: skrobia z białkiem, tłuszczami oraz owocami. Starajmy się także unikać spożywania nabiału z warzywami zielonymi. Kolejnym szkodliwym połączeniem są potrawy surowe z ugotowanymi oraz ryba i mleko. Przy układaniu naszej diety pamiętajmy, aby nie łączyć więcej niż czterech produktów z tej samej grupy. Tłuszcze powodują, że trawienie przebiega bardzo wolno. Wybierajmy do nich szczególnie jarzyny – nigdy nabiał! Pomidorów nie łączmy z ogórkiem, a ich konsumpcja powinna odbywać się w postaci surowej. Ważną informacją jest to, iż potrawy powyżej 45 stopni Celsjusza mogą wywołać u nas takie choroby jak: anemia, ból stawów, miednicy oraz mięśni nóg.

Ważne wskazówki

Do pokarmu należy wybrać takie produkty, które smakują najbardziej! Zobaczmy co jeszcze możemy zrobić dla naszego układu pokarmowego, aby procesy trawienne przebiegały prawidłowo.

 • nie objadać się, szczególnie przed rozpoczęciem ciężkiej pracy, zarówno fizycznej jak i umysłowej,
 • główny posiłek spożywajmy około południa, a ostatni przed zachodem słońca, ponieważ promienie słoneczne są jednym z czynników wpływających na procesy trawienne,
 • bardzo często zdarza się nam podjadać między posiłkami – czas zrezygnować z tych złych nawyków,
 • po posiłku należy odpocząć, odprężyć się,
 • kiedy odczuwamy ból lub stresujemy się z jakiegoś powodu, warto zrezygnować wówczas ze spożywania posiłku,
 • nie popijamy między posiłkami,
 • do sałatek ze świeżych warzyw używamy tylko oleju słonecznikowego, oliwkowego lub sojowego,
 • ograniczmy objadanie się słodyczami, gdyż cukier ma niekorzystny wpływ na trawienie,
 • rano i wieczorem warto sięgnąć po szklankę wody,
 • powolne przyjmowanie płynów w postaci soków owocowych, pomaga enzymom w pracy,
 • nie smażyć tego, co można ugotować oraz nie gotować tego, co można zjeść na surowo!

Informacja w pigułce

Nie łączymy mięsa z mlekiem, kwaśnymi owocami, słodyczami, śmietaną. Chleb i ziemniaki nie lubią towarzystwa owoców, cukrów i kwasów, a zielone warzywa mleka. Nieodpowiednim duetem będzie też mleko z orzechami lub jaja z mlekiem, olejem i innymi kwaśnymi produktami. Roślin zbożowych nie łączymy z białkiem, kwaśnymi owocami.

Warto pamiętać o pewnych zasadach, przynajmniej tych podstawowych, łączenia składników. Oszczędzimy sobie bólu w żołądku, ociężałości w całym ciele. Najlepszą wskazówką, czy dany posiłek nam służy czy też wręcz przeciwnie, jest reakcja naszego organizmu. Jeśli pojawią się senność, zawroty głowy, wzdęcia to jednoznaczny sygnał do tego, iż połączenie danych składników jest dla nas nieodpowiednie. Warto wtedy pomyśleć nad swoją dietą i zmodyfikować w niej niektóre połączenia.

Komentarze do: Podstawowe zasady łączenia pokarmów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz