Szukaj

Czy powinniśmy spać więcej, aby stracić na wadze?

Badanie zaprezentowane na corocznym spotkaniu SSIB (Society for the Study of Ingestive Behavior) sugeruje, że nasze zachowania związane ze snem wpływają na kontrolę wagi ciała. Brak snu ma wpływ nie tylko na ilość zjadanych przez nas kalorii, ale również na ilość spalanej energii.W ostatnich latach coraz więcej epidemiologicznych badań pokazywało, iż faktycznie istnieje związek między ilością snu a otyłością, a także cukrzycą typu 2.

Prace przeprowadzone przez naukowców z niemieckich Uniwersytetów w Tubingen i w Lubece, a także z Uiwersytetu w Uppsali w Szwecji, pochyliły się nad kwestią krótkiego pozbawienia snu oraz jego wpływu na głód, aktywność fizyczną oraz energię zużywaną przez ciało.

Okazało się, iż brak snu zwiększał uczucie głodu u uczestników badania, a także podnosił poziom „hormonu głodu”, czyli greliny.


Zaledwie po jednej nocy zakłóconego snu ochotnicy ruszali się mniej i odczuwali większe zmęczenie. Co więcej, nieprzespanie jednej całej nocy zmniejsza ilość energii zużywanej przez ciało w stanie spoczynku.

Badanie mówi również, że kiedy brakuje nam snu, mamy tendencję do zjadania większych ilości kalorii, ponieważ jesteśmy głodniejsi. I już sam ten fakt może sprawiać, że w ostatecznym rozrachunku będziemy nieprzerwanie tyć.

W dodatku, brak snu oznacza również, że spalamy mniej kalorii, co również zwiększa ryzyko przybierania na wadze.

Aktualnie prowadzone badania mają na celu przekonanie się czy większa ilość snu może nam pomóc kontrolować wagę oraz czy tym samym strategie oparte na poprawie snu mogą przyczynić się do leczenia otyłości i cukrzycy.

Komentarze do: Czy powinniśmy spać więcej, aby stracić na wadze?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz