Szukaj

Ćwiczenia siłowe skuteczniejsze niż bieżnia w walce o szczupłą talię

Minął czas świąt Bożego Narodzenia. Każdy z nas odczuwa wzrost obwodu w pasie. Nowe badania nasuwają nam kilka wskazówek, jak sobie z tym poradzić. Otóż w porównaniu do ćwiczeń aerobowych, trening siłowy jest bardziej efektywny w utrzymaniu szczupłej talii.

Pierwszą rzeczą, którą robią osoby przychodzące na siłownię z początkiem stycznia to wejście na bieżnię. Jednak nowe badania, opublikowane w czasopiśmie Obesity sugerują, że powinniśmy udać się do sekcji siłowej.

Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (The Centers for Disease Control and Prevention) zaznacza, że na otyłość wpływa znaczna ilość czynników. Mimo tego, że główne z nich to geny, metabolizm, środowisko i kultura, to jednak najważniejszym z nich jest brak równowagi energetycznej, czyli spożywanie zbyt dużej ilości kalorii w stosunku do wykonywanych ćwiczeń.

Prowadzący badanie Rania Mekary z Zakładu Żywienia na Harvard School of Public Health (HSPH) mówi o tym, jak ważny jest odpowiedni obwód talii. - Sarkopenia, czyli utrata masy mięśni szkieletowych wywołana starzeniem się, sprawia, że powoływanie się jedynie na masę ciała jest niewystarczające w badaniu zdrowego starzenia się. W tym przypadku lepszym rozwiązaniem okazuje się pomiar obwodu w talii u osób starszych.

Z racji tego, że wcześniejsze badania koncentrowały się na określonych kręgach osób (np. z cukrzycą typu 2 czy nadwagą) przez krótki okres czasu, dawały różne wyniki. Mekary wraz z kolegami do przeprowadzenia badania zaprosił większą grupę zdrowych mężczyzn, z szerokim zakresem wskaźnika BMI i badał ich przez dłuższy okres czasu.

Najlepsze rezultaty dają ćwiczenia siłowe połączone z aerobowymi

Naukowcy przebadali 10,5 tys. zdrowych mężczyzn w USA w wieku powyżej 40 lat. Po ocenie aktywności fizycznej, zmierzeniu obwodu talii i masy ciała mężczyzn, zespół przeanalizował zmiany w ich poziomie aktywności na przełomie 12 lat oraz to, jak wpłynęła ona na ich obwody talii.

Wyniki wykazały, że mężczyźni, którzy spędzali dziennie 20 minut na podnoszeniu ciężarów, mieli mniejszy przyrost talii niż ci, którzy spędzali 20 minut dziennie na ćwiczeniach aerobowych.

Jak mówi prof. Frank Hu: - Badanie podkreśla znaczenie treningu siłowego w zmniejszeniu otyłości brzusznej, zwłaszcza u osób starszych. Aby utrzymać dobrą wagę i wcięcie w talii, należy połączyć ćwiczenia siłowe z aerobowymi.

Aleksandra Duda

Komentarze do: Ćwiczenia siłowe skuteczniejsze niż bieżnia w walce o szczupłą talię

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz