Szukaj

Chcesz schudnąć? Nieważne co jesz, ważne kiedy

Wszyscy wiemy, co jest potrzebne, żeby schudnąć. Aby utrzymać właściwą wagę należy zachowywać umiar w jedzeniu i starannie wybierać składniki naszych posiłków. Efekty poprawia regularna aktywność fizyczna. A co z tym, kiedy jeść?

12 godzin głodu dla pięknej sylwetki

Grupa naukowców ze Stanów Zjednoczonych prowadzona przez doktora Satchidananda Panda opublikowała w magazynie Cell Metabolism interesujące wyniki badań nad czasem spożywania posiłków, a ich wpływem na ilość tkanki tłuszczowej.

Badania przeprowadzono na 400 myszach, które podzielono na trzy grupy o różnych modelach dostępu do pożywienia. Okazało się, że niezależnie od tego, ile kalorii spożywały zwierzęta, myszy które miały dostęp do jedzenia przez maksymalnie 12 godzin dziennie chudły lub utrzymywały zdrową wagę.

Natomiast myszy o całodobowym dostępie do pożywienia, mimo identycznej ilości spożywanych kalorii przybierały na wadze.

Ciekawe rezultaty dało połączenie obu strategii żywienia. Myszy, które w dni robocze mogły jeść przez maksimum 12 godzin, natomiast w weekendy przez cały dzień, również zachowywały zdrową ilość tkanki tłuszczowej. Oznacza to, że dieta ograniczająca możliwy czas spożywania posiłków może przynosić efekty pomimo tzw. „cheat days”, czyli dni, kiedy można sobie pozwolić na małe co nieco.

System 12-godzinny aktywuje również spalanie tłuszczu brunatnego, który gra dużą rolę w utrzymywaniu ciepłoty ciała.

Badacze sugerują, że to właśnie utrzymywanie 12 godzinnej głodówki w przeciągu dnia pozwala na utrzymanie zdrowej wagi.

12 godzin głodu dla zdrowia

Nie tylko ilość tłuszczu zmieniła się u myszy na diecie o ograniczonym czasie spożywania posiłków. Dodatkowe wyniki eksperymentu mówią o polepszeniu się ich stanu zdrowia. Badania wykazały poprawę w ilości cholesterolu oraz cukru we krwi, a nawet zmniejszenie efektów cukrzycy u chorych na nią zwierząt.

Czas na dalsze badania

Badacze dość entuzjastycznie podchodzą do wyników badań na myszach, ale przyznają, że konieczne jest przeprowadzenie podobnych na ludziach. Wpływ ograniczeń czasowych posiłków na człowieka jest wciąż słabo zbadany, ale wstępne badania pozwalają na optymizm.

Agnieszka Muciek – Szewczyk

Komentarze do: Chcesz schudnąć? Nieważne co jesz, ważne kiedy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz