Szukaj

Autokontrola diety wspomagana aplikacjami na smartfona

W ostatnich latach smartfony wywołały ogromne zainteresowanie wśród Amerykanów, głównie ze względu na łatwość użycia i adaptacji do różnych technicznych rozwiązań. Mając to na uwadze, naukowcy ze Stanowego Uniwersytetu w Arizonie zbadali, jak smartfony, mogą korzystnie wpływać na realizacje celów, związanych z przestrzeganiem diety. Wynikiem ich badań był prosty wniosek, że urządzenia te mogą oferować ich użytkownikom przewagę nad tradycyjnymi metodami zapisu.

Mniej więcej 83% Amerykanów posiada własny telefon komórkowy, zaś  45% jest właścicielem smartfonów z dostępem do Internetu. Do badania naukowcy wybrali grupę zdrowych, dorosłych z ustabilizowaną masą ciała. Następnie na wpół losowo podzielono ich na grupy w zależności od ich metody śledzenia i przestrzegania swojej diety.

Grupy składały się: z tych którzy używali aplikacji wspomagającej odchudzanie na smartfona, tych którzy rejestrowali przestrzeganie diety za pomocą funkcji notatki na swoim smartfonie, oraz tych którzy stosowali tradycyjnie papier i ołówek, aby śledzić swoją dietę. Chociaż stosowanie tych urządzeń nie wpłynęło na spadek całkowitej masy ciała wśród  47 uczestników, którzy ukończyli badanie, jednakże naukowcy zaobserwowali lepsze rezultaty przestrzegania diety wśród tych grup które używały smartfonów.

- Uczestnicy za pomocą dostępnej w sprzedaży aplikacji bardziej konsekwentnie wprowadzali kompletne dzienne detale żywieniowe w porównaniu z grupą używającą papieru i ołówka, a także rzadziej wycofali się z badania niż członkowie innych grup - powiedział główny autor badania Christopher Wharton - Istnieje możliwość dużo mniej uciążliwego sposobu śledzenia danych dotyczących diety, niż tradycyjnie używane do tego narzędzia - dodaje.

Grupy używające funkcji notatki na swoich smarfonach oraz te używjące papieru i ołówka, zgłosiły dwukrotnie większą liczbę brakujących dni, niż grupy stosujące aplikację na swoich smartfonach, jednakże u tych ostatnich, nie wykazano poprawy jakości diety. Dlatego też uznano, że specjaliści ds. żywienia, dla optymalnej kontroli wagi podopiecznych, powinni rozważyć użycie aplikacji w połączeniu z doradztwem dietetyków.

Niewiele jest danych na temat użycia smartfonów do kontroli swojej wagi czy diety, tak więc badanie te powinny być sygnałem dla kontynuowania i zgłębiania tak potencjalnie atrakcyjnej możliwości.

Dawid Kopeć

Komentarze do: Autokontrola diety wspomagana aplikacjami na smartfona

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz