Szukaj

Zimowa dieta w ciąży – koniecznie z witaminą D

Podziel się
Komentarze0

100% noworodków urodzonych w Polsce w 2008 roku miało niedobór witaminy D. W następstwie specjaliści uaktualnili zalecenia dotyczące suplementacji witaminy D3 w ciąży. Przyszłe mamy powinny koniecznie stosować się do nich zimą, gdy praktycznie nie dochodzi do syntezy tej witaminy pod wpływem słońca.


Polskie Towarzystwo Ginekologiczne wprowadziło nowe rekomendacje dotyczące zalecanej dawki witaminy D w ciąży. Obecnie wynoszą one 800-1000 IU na dobę.

- Ogromnie ważne jest, aby dla ciężarnych pacjentek dobierać taki suplement diety, który zawiera rekomendowaną przez PTG dawkę witaminy D3. – zaznacza w swoim artykule pt. „Korzyści kliniczne stosowania suplementów diety w ciąży w świetle Evidence Based Medicine", prof. dr hab. n. med. Tomasz Paszkowski, kierownik III Katedry i Kliniki Ginekologii z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.*

Witamina D3 dla kobiet w ciąży – korzyści

Odpowiednia dawka witaminy D3 w ciąży to m.in.: lepszy rozwój kośćca u płodu, zmniejszenie ryzyka hypotrofii płodu, ryzyka stanu przedrzucawkowego i cukrzycy ciężarnych oraz bakteryjnego zakażenia pochwy.

Zobacz również:Prof. Paszkowski podkreśla, że suplementacja witaminy D3 jest szczególnie ważna w naszym kraju, ponieważ mamy mało dobrych źródeł witaminy D.

- Trudno zalecać ciężarnym jedzenie codziennie na przykład 100-gramów porcji śledzia. Synteza witaminy D w skórze pod wpływem słońca zachodzi w naszych warunkach geograficznych tylko od kwietnia do września i to pod warunkiem braku stosowania jakichkolwiek filtrów słonecznych.

Preparat witaminowy w ciąży nie powinien być wybrany przypadkowo. Na rynku dostępnych jest wiele suplementów dla ciężarnych, które nie zawierają w ogóle witaminy D3 lub zawierają dawkę kilkukrotnie niższą niż ta rekomendowana przez PTG.

- Najważniejsze składniki, zalecane dla kobiet w ciąży wraz z odpowiednią dawką witaminy D3 wynoszącą 20 µg (800 IU) zawiera nowoczesny suplement PregnaPLUS. PregnaPLUS jest dobrze tolerowany przez przyszłe mamy m.in. ze względu na małą, łatwą do połknięcia kapsułkę. – mówi Agata Chodakowska, Product Manager.

PregnaPLUS oraz inne preparaty z linii Pregna dostępne są w aptekach oraz w sprzedaży internetowej na DrogeriaZdrowie.pl, Kidy.pl

* GinPolMedProject 3 (25) 2012.

Komentarze do: Zimowa dieta w ciąży – koniecznie z witaminą D

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz