Szukaj

Zespół wielotorbielowatych jajników (PCOS) a zajście w ciąże

Podziel się
Komentarze0

Zespół wielotorbielowatych jajników jest to schorzenie, które dotyka kobiety i jest najczęstszą przyczyną niepłodności u pań. PCOS polega na tym, iż przysadka mózgowa produkuje za dużo hormonu  LH lub jajniki wydzielają za dużo testosteronu. Prowadzi to do zaburzenia funkcjonowania jajników oraz miesiączkowania.


PCOS a płodność

Kobiety, które cierpią na PCOS mają problemy z owulacją. Gdy do niej nie dochodzi, organizm nie wytwarza progesteronu, który jest odpowiedzialny za prawidłowe miesiączkowanie. Przyczynia się to do problemów z kobiecą płodnością. Zespół wielotorbielowatych jajników bowiem zaburza pracę hormonalną, a więc i działanie jajników. Pęcherzyk Graaffa przez niedobór enzymów przekształcającego androgeny w estrogeny, nie rozwija się taj jak powinien. Przez nadmiar męskich hormonów uniemożliwione zostaje wzbudzenie dominującego pęcherzyka jajnikowego, który zamiast stać się dominującą komórką jajową, która w chwili owulacji zostaje uwolniona, pozostaje uwięziony w jajniku. Kiedy sytuacja się powtarza, pęcherzyki zaczynają się zbierać i tworzyć torbiel na zewnętrznej stronie jajnika, co powoduje wystąpienie zmian i dalsze zaburzenie owulacji.


Objawy zespołu wielotorbielowatych jajników:

  • zaburzenia menstruacji,
  • brak owulacji,
  • nadmierne owłosienie ciała,
  • bardzo długie cykle,
  • obniżona barwa głosu,
  • przerost łechtaczki,
  • otyłość
W większości przypadków nie jest znana przyczyna powstania tego schorzenia. Bardzo często jednak podawane są, uwarunkowania genetyczne oraz insulinoodporność tkanek.

Leczenie


W przypadku wystąpienia powyższych objawów warto udać się na konsultację lekarską. Zazwyczaj USG jajników pozwala stwierdzić, zmiany powstałe na narządach rodnych kobiety. Również badanie laboratoryjne mogą wskazać zbyt wysoki poziom hormonów LH oraz podwyższony androgenów, co pozwala stwierdzić PCOS. Poza tym, dzięki takim badaniom, można również określić poziom insuliny, cholesterolu oraz hormonów tarczycy. Po stwierdzeniu nieprawidłowości lekarz będzie się starał odtworzyć cykle owulacyjne, dlatego niezbędne jest wtedy przyjmowanie leków stymulujących jajeczkowanie. Jest to bardzo ważne, w szczególności kiedy kobieta chce zostać mamą.

Ponadto warto regularnie wykonywać ćwiczenia fizyczne oraz starać stosować dietę, aby utracić zbędne kilogramy. Spowoduje to lepsze funkcjonowanie całego organizmu. Przestrzeganie zdrowego odżywiania oraz przyjmowanie witaminy D i B jest bardzo istotne w odzyskaniu normalnego wydzielania hormonów i przywróceniu prawidłowych cykli menstruacyjnych.

Leczenie w gruncie rzeczy zależy od stanu pacjentki. Często przebiega ono farmakologicznie, jednak niekiedy potrzebna jest interwencja chirurgiczna.

Komentarze do: Zespół wielotorbielowatych jajników (PCOS) a zajście w ciąże

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz