Szukaj

Zagrożenia na drodze ciężarnych nastolatek poniżej 15. roku życia

Podziel się
Komentarze0

Według najnowszych badań dziewczęta zachodzące w ciążę przed 15. rokiem życiem znaczniej częściej przyznają się do uprawiania seksu ze starszymi partnerami i zapominaniu o antykoncepcji przy pierwszym współżyciu niż ich starsze koleżanki. Prawie 36% dziewcząt, które zaszły w ciążę przed ukończeniem 15 lat swój pierwszy stosunek odbyło z partnerem starszym o co najmniej 6 lat.

Dr Marcela Smid z Uniwersytetu Północnej Kalifornii w Chapel Hill uważa, iż statystyki pokazują bardzo poważną sytuację, której nie należy lekceważyć. Dlatego też wraz ze swoimi współpracownikami postanowiła dowiedzieć więcej na temat ryzyka zajścia w ciążę wśród młodych nastolatek.

Wstępna analiza badań

Zespół naukowców wykorzystał dane z Badań Rozwoju Rodziny (National Survey of Family Growth) zebrane w latach 2006-2010 wśród 3384 kobiet, które zaszły w ciążę przed 20. rokiem życia. Wśród dziewcząt będących w ciąży przed ukończeniem 15 lat zazwyczaj były czarnoskóre lub pochodzenia latynoskiego. Przeważne nie mieszkały z obojgiem biologicznych rodziców lub nie zostały wychowane w katolickiej lub protestanckiej rodzinie. Ponadto, tylko 25% nastolatków stosowało antykoncepcję podczas pierwszego razu w porównaniu do ich starszych kolegów, gdzie ten procent wynosił 56.

Drugie dno niechcianych ciąż

Dr Smid dodaje, iż owe statystyki nie ukazują całościowego problemu ciąż w tak młodym wieku. Duża cześć młodocianych ciąż kończy się poronieniem lub aborcją, a prawie 90% nastolatek  poniżej 15 lat nie wyrażało chęci zajścia w ciąże.  Phillip Levine, ekonomista z Wellesley College w Massachusetts również badający temat ciąż wśród nastolatek, zauważa, że dokładne zbadanie zamiaru ciąży jest trudnym i skomplikowanym zadaniem. Szczególnie, gdy badane kobiety były już po 30. roku życia, więc musiały wracać pamięcią kilkanaście lat wstecz.

Podłoże społeczno-ekonomiczne

Levine porusza również problem edukacji seksualnej oraz sytuacji ekonomicznej i rodzinnej wśród nastolatek. Nastolatki muszą chcieć uniknięcia zajścia w ciążę, gdyż w innym przypadku cała próba poprawienia sytuacji nie ma sensu. Wszystko wygląda odrobinę inaczej gdy młode dziewczęta podjęły już naukę lub pracę i ich status społeczno-ekonomiczny uległ zmianie – wówczas posiadanie dziecka nie jest już tak złym pomysłem.

Tłumaczenie: Katarzyna Szuba


Komentarze do: Zagrożenia na drodze ciężarnych nastolatek poniżej 15. roku życia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz