Szukaj

Zaburzenia dwubiegunowe powiązane z grypą u ciężarnej

Podziel się
Komentarze0

Nowe niewielkie badanie sugeruje, że grypa u kobiety brzemiennej może wiązać się z 4 razy większym zagrożeniem zachorowania na zaburzenia dwubiegunowe u jej potomka. Prace ukazały się w JAMA Psychiatry. Autorzy badania podkreślają, że rezultaty te nie udowadniają stuprocentowo, że grypa u ciężarnej jest przyczyną tych zaburzeń umysłowych, ale istniejące powiązanie sugeruje, że niektórym przypadkom można zapobiec.Dr Alan Brown, profesor psychiatrii z Columbia University w Nowym Jorku, mówi: - Uważamy, że jeżeli faktycznie grypa odgrywa tutaj rolę przyczynową – ale nie możemy tego powiedzieć z całą pewnością – to mamy rozwiązanie, czyli szczepionkę, mycie rąk i unikanie ludzi chorych na grypę.

Wcześniejsze badania już pokazywały, że istnieje związek między grypą u ciężarnej i ryzykiem rozwoju schizofrenii u potomstwa. Zaburzenia dwubiegunowe mają objawy podobne do schizofrenii, ale też przejawiają się naprzemiennymi cyklami manii i depresji. Aczkolwiek jeden typ zaburzeń dwubiegunowych przejawia się jedynie w manii.


Zespół prof. Browna przyjrzał się danym na temat kobiet ciężarnych z Alameda County, zebranych w latach 1959 – 1996, oraz późniejszym diagnozom zaburzeń dwubiegunowych u potomstwa tych pań.

W tej grupie zidentyfikowano 92 kobiety z grypą w okresie ciąży oraz 772 kobiety zdrowe. Obliczono, że w pierwszej grupie, 9% dzieci zdiagnozowano później z zaburzeniami dwubiegunowymi, w porównaniu do 3% potomstwa kobiet zdrowych.

Brown mówi: - Odkryliśmy, że grypa u kobiety ciężarnej jest związana z zaburzeniami dwubiegunowymi. Nie ma jednak takiego związku między zwykłym przeziębieniem i infekcjami górnych dróg oddechowych a tą chorobą psychiczną. Uważamy, że może tutaj chodzić o zapalenie u płodu, spowodowane infekcją grypową, które dotyka kluczowych aspektów rozwoju mózgu płodu.

Komentarze do: Zaburzenia dwubiegunowe powiązane z grypą u ciężarnej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz