Szukaj

Wyłyżeczkowanie jamy macicy

Podziel się
Komentarze9

Wyłyżeczkowanie jamy macicy jest wykonywane z różnych powodów  terapeutycznych jak i diagnostycznych. Zwykle dochodzi do niego, gdy kobieta poroni lub ciąża nie zostanie donoszona z powodu obumarcia. Polega on na wykonaniu rozszerzenia szyjki macicy i usunięcia jej zwartości. Jest to zabieg nieprzyjemny dla kobiety, ale dokonywany przy znieczuleniu ogólnym w szpitalu.


Przyczynami wykonania wyłyżeczkowania jamy macicy jest:

-wydobycia z jamy macicy resztek pozostałości po poronieniu, porodzie, ciąży obumarłej ,

-oczyszczenia jamy macicy po przerwaniu ciąży (aborcji),

-usunięcia płodu gdy występują ciężkie wady rozwojowe,

-usunięcia pustego jaja płodowego,

-w przypadku wystąpienia krwotoków z dróg rodnych np. krwotoku poporodowego.


Wyłyżeczkowanie jamy macicy jest wykonywane w pozycji jak do badania ginekologicznego. Kobieta podczas takiego zabiegu powinna być na czczo oraz wydalić przed nim kał i mocz. Następnie podawane jest znieczulenie. W czasie całego zabiegu kobieta jest stale monitorowana.

Zabieg wyłyżeczkowania polega na wprowadzeniu przez rozszerzoną szyjkę macicy  łyżkę skrobową, którą ginekolog opróżnia zawartość macicy. Materiał taki zostaje pobrany do badania histopatologicznego. Po zabiegu pac jętka może odczuwać bóle w podbrzuszu oraz przez kilka następnych dni krwawić.

Zabieg taki nieś ze sobą pewne niebezpieczeństwo. Jest to przede wszystkim możliwość wystąpienia zakażenia jak i również uszkodzenia narządu rodnego kobiety. Może to doprowadzić do niewydolności szyjki macicy lub rozerwania szyjki macicy.

Jeżeli po zabiegu będzie miała miejsce wysoka temperatura, wymioty , silenie bóle brzucha lub krwawienie nie będzie ustawać należy zgłosić się do lekarza, gdyż objawy takie są niepokojące i mogą świadczyć o wymienionych powyżej powikłaniach.

Komentarze do: Wyłyżeczkowanie jamy macicy (9)

meffii
meffii 04-12-2015 17:29

Łyżeczkowanie jamy macicy - zabieg

5

czy ktoś przez to przechodził? Czy to znieczulenie jest miejscowe? czy bardzo boli po zabiegu?... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (5)
Pokaż cały wątek (5)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze