Szukaj

Wrodzone wady serca mogą mieć swoje początki w bardzo wczesnych stadiach ciąży

Podziel się
Komentarze0

Według naukowców z University of East Anglia, początków wrodzonych wad serca można doszukać się już we wczesnych fazach rozwoju embrionalnego. Badania sfinansowała British Heart Foundation, a ich wyniki zostały opublikowane 13 grudnia w czasopiśmie „PLOS ONE”.Naukowcy badali kurze jaja w fazie gastrulacji, czyli między 12 a 14 godzinami po zapłodnieniu. Odkryli, że niektóre komórki utworzą pierwotne i wtórne pola sercotwórcze po początkowym uformowaniu pierwotnej cewy sercowej.

Ta metoda dociekania związków między embrionalnymi początkami komórek i późniejszymi stadiami rozwoju jest nazywana „mapowaniem embrionu”.

Dodanie tych wczesnych komórek do rozwijającego się serca jest kluczowe, ponieważ pozwala mu na uformowanie i dalszy wzrost innych ważnych struktur, w tym drogi odpływu krwi.


Wiele zniekształceń serca występujących u noworodków jest związanych z drogą odpływu krwi. Należy mieć nadzieję, że zrozumienie niektórych ich przyczyn może być pomocne dla dotkniętych problemem rodzin.

Prof. Andrea Münsterberg ze The School of Biological Sciences na University of East Anglia donosiła: “Badaliśmy kurze embriony, ale proces rozwoju u człowieka jest bardzo podobny. Faza gastrulacji trwa jednak tylko kilka godzin u kurcząt. U człowieka zabiera to trochę więcej czasu i ma miejsce w trzecim tygodniu ciąży.”

Badaczka kontynuowała: „Jest prawdopodobne, że to, czego nauczyliśmy się badając kurze embriony, można odnieść do rozwoju człowieka. Następnym krokiem w naszej pracy badawczej będzie identyfikacja czynników, które kierują te wczesne komórki prekursorowe we właściwym czasie do właściwego miejsca.”

Komentarze do: Wrodzone wady serca mogą mieć swoje początki w bardzo wczesnych stadiach ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz