Szukaj

Wpływ wieku ojca na ciąże

Podziel się
Komentarze0

Świat coraz bardziej się zmienia. Coraz częściej najpierw myślimy o karierze, zaspokojeniu własnych potrzeb i pragnień, a dopiero potem myślimy o potomstwie. Taki stan rzeczy sprawił, że wydłużył się wiek w jakim dochodzi do poczęcia dziecka. Pani coraz częściej pierwsze dziecko rodzą w wieku 28 lat,a Panowie zostają ojcami po 30 roku życia.Ten stan rzeczy rodzi szereg pytań i wątpliwości między innymi, jak późniejszy wiek wpływa na rozwój dziecka. W poniższym artykule chcemy skupić się na wieku Panów i wpływie jaki ma on na nienarodzone dziecko.

Przez wieki uważano, że rola mężczyzn kończy się na zapłodnieniu. Dopiero w XX wieku naukowcy odkryli, że nasienie ojca odgrywa decydującą rolę w wyznaczaniu płci dziecka i tym samym determinuje je genetycznie. Wraz z rozwojem medycyny i postępem badań dowiedziono, że wiek ojca, a tym samym wiek nasienia może mieć wpływ na pojawienie się niektórych wad genetycznych. Jest to analogiczne do faktu, że starsza komórka jajowa matki również może spowodować wady wrodzone u dziecka.

Ponadto udowodniono, że ryzyko poronienia zwiększa się wraz z wiekiem ojca i to niezależnie od wieku w jakim jest matka. Odkrycie to potwierdza, że nie tylko kobieta ale również mężczyzna jest odpowiedzialny za pojawienie się ewentualnych nieprawidłowości w organizmie dziecka. Innym potwierdzonym odkryciem dokonanym przez lekarzy jest wystąpienie Zespołu Downa. Mężczyźni po 50 roku życia mają większe ryzyko poczęcia dziecka z tą wadą rozwojową, aniżeli młodsi panowie.


Mężczyźni w przeciwieństwie do kobiet mogą zostać ojcami nawet w późnym wieku, a to ze względu na fakt że ich sperma produkowana jest na okrągło. Ale należy mieć świadomość, że jej jakość spada wraz z wiekiem, jak również z wiekiem anomalie genetyczne nasienia narastają. Ponadto po 40 roku życia płodność panów znacznie spada w przypadku pań proces ten rozpoczyna się już po 35 roku życia.

Wszystkie te odkrycia sprawiają, że decydując się na potomstwo należy brać pod uwagę nie tylko wiek matki ale również późny wiek ojca.

Ponadto późne rodzicielstwo niesie ze sobą nie tylko ryzyko pojawienia się chorób u dziecka ale także musimy mieć świadomość zmian jakie nastąpią w naszym życiu. Opieka nad dzieckiem zmienia całkowicie porządek jaki panuje w naszym świecie. Poza tym późny wiek rodziców niesie ze sobą pewne ograniczenia. Zastanów się nad swoją kondycją fizyczną ale również psychiczną. Musisz wiedzieć, że dzieci w późnym wieku to cudowny pomysł pod warunkiem, że czujesz się młody duchem i ciałem.

Komentarze do: Wpływ wieku ojca na ciąże

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz