Szukaj

Stan przedrzucawkowy zwiększa ryzyko autyzmu u dziecka

Podziel się
Komentarze0

Stan przedrzucawkowy to patologia pojawiająca się w ciąży. Charakteryzuje się wysokim ciśnieniem krwi i występowaniem białka w moczu. Według najnowszych badań, kobieta w ciąży, która zmaga się z tą przypadłością, jest dwukrotnie bardziej narażona na to, że jej dziecko będzie cierpiało na autyzm.

Stan przedrzucawkowy zazwyczaj zostaje wykryty pod koniec ciąży lub nawet do sześciu tygodni po porodzie. Czasami może pojawić się jednak nawet w 20. tygodniu ciąży. Najczęstszymi objawami stanu przedrzucawkowego są: opuchlizna, przybieranie na wadze, bóle głowy oraz zaburzenia widzenia. W Stanach Zjednoczonych stan przedrzucawkowy dotyka od 3 do 5% kobiet w ciąży, ale według danych Światowej Organizacji Zdrowia, ryzyko, że ich córki lub siostry również będą się zmagać z tą przypadłością, wzrasta odpowiednio do 20-40% i 11-37%.

Doktor Cheryl Walker twierdzi, że stan przedrzucawkowy może wpływać nawet na rozwój mózgu. Co gorsze, może także przekształcić się w rzucawkę, która zagraża życiu dziecka.

Stan przedrzucawkowy a autyzm

Ostatnie badania obejmowały około tysiąca dzieci w wieku od dwóch do trzech lat. Ich wyniki potwierdziły znaną już wcześnej tezę, że stan przedrzucawkowy zwiększa ryzyko autyzmu u dziecka. Okazało się, że matki dzieci dotkniętych autyzmem dwa razy częściej cierpiały na stan przedrzucawkowy, niż matki zdrowych dzieci. Co więcej, dzieci z autyzmem, których matki cierpiały na stan przedrzucawkowy były bardziej narażone na dysfunkcje mózgu.

Doktor Cheryl Walker podkreśla, że te badania to zaledwie pierwszy krok w drodze do dogłębnego przeanalizowania problemu. Trwają prace nad opracowaniem sposobu redukcji ryzyka wystąpienia stanu przedrzucawkowego, co przełożyłoby się na mniejszą ilość dzieci dotkniętych autyzmem.

Naukowcy dodają, że nie tylko stan przedrzucawkowy zwiększa ryzyko autyzmu. Im poważniejsza choroba matki, tym większe ryzyko innych chorób u jej dziecka. Ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego zwiększają z kolei otyłość, wysokie ciśnienie, problemy z nerkami, migrenowe bóle głowy i choroby dziąseł.

Gabriela Będkowska

Komentarze do: Stan przedrzucawkowy zwiększa ryzyko autyzmu u dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz