Szukaj

Problemy z karmieniem piersią – gdzie szukać pomocy?

Podziel się
Komentarze0

Większość przyszłych mam wie, jak ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka jest karmienie piersią. Niestety nie jest to czynność, którą mamy zakodowaną w genach i karmienia piersią trzeba się po prostu nauczyć. Czasem bywa bezproblemowe, ale częściej – zdarzają się problemy.

Problemy z karmieniem piersią – gdzie szukać pomocy?

Dlatego jeszcze zanim urodzisz dziecko powinnaś wiedzieć, gdzie szukać pomocy w razie problemów z karmieniem.

Prawo młodej mamy

Zapewnienie wsparcia w karmieniu piersią jest coraz częściej regulowane prawnie. W dokumencie „Żywienie niemowląt i małych dzieci: Standardy postępowania dla Unii Europejskiej" możemy przeczytać, iż: W pełni respektując prawo matki do decydowania o tym jak długo ona i jej dziecko kontynuować będą karmienie piersią, należy zapewnić kobietom wsparcie, którego mogą potrzebować, by karmić piersią aż ich dzieci ukończą dwa lata i dłużej, zgodnie z zaleceniami WHO i większości narodowych i zawodowych rekomendacji i standardów postępowania.

Czy także w Polsce kobiety mają zapewnione wsparcie w razie problemów z karmieniem?

W Polsce obowiązują tzw. standardy opieki okołoporodowej, które jednak w realizacji odbiegają od europejskich standardów opieki medycznej. Każda mama ma prawo do pomocy laktacyjnej, ale pomoc tą mogą świadczyć choćby doświadczone położne. Ostatnio pojawił się plan, by profesjonalne poradnie laktacyjne były w pełni refundowane, ale na razie wszystko jest w fazie projektu. Dlatego też kobiety karmiące muszą szukać pomocy samodzielnie – mówi Tomasz Chodkowski, ekspert laktacyjny i prezes firmy Medela Polska. 

Wybór odpowiedniego szpitala


W dużej mierze o tym, jaką otrzymasz pomoc w zakresie karmienia piersią decyduje to, jaki wybierzesz szpital na miejsce swego porodu. Jeśli jest taka możliwość, to powinnaś zdecydować się na poród w Szpitalu Przyjaznym Dziecku. Niestety certyfikaty te posiada jedynie niewiele ponad 20% polskich szpitali. O to, na jaką pomoc możesz liczyć w Szpitalu Przyjaznym Dziecku, zapytaliśmy Dorotę Szatkowską, Certyfikowanego Doradcę Laktacyjnego (CDL).


– Placówki, które posiadają certyfikat Szpitala Przyjaznego Dziecku, realizują ogólnoświatowe wzorce wspierania matek karmiących, zawarte np. w dokumencie „10 kroków do udanego karmienia piersią”. W takim szpitalu możesz liczyć na realną pomoc i wsparcie specjalistów. Ponadto jeśli będzie konieczne dokarmianie dziecka, to odbędzie się ono tylko takimi technikami, które nie zaburzają odruchu ssania dziecka. A podczas opuszczania szpitala, otrzymasz szczegółowe informacje o tym, gdzie szukać pomocy w razie problemów z karmieniem – wyjaśnia specjalista.

Bardzo ważny jest również fakt, że w Szpitalu Przyjaznym Dziecku promuje się kontakt skóra do skóry tak szybko po porodzie, jak tylko jest to możliwe. Nikt nie może również ograniczać czasu trwania karmienia, np. do 30 minut. Oczywiście placówki wyróżnione tym cartyfikatem posiadają również sprzęt najwyższej jakości, który pomoże Ci utrzymać laktację na odpowiednim poziomie, np. wtedy, jeśli urodzisz maluszka przedwcześnie.


Po poradę do doradcy lub konsultanta laktacyjnego

Kiedy już wrócisz ze swoim maluszkiem do domu, to również możesz uzyskać pomoc w razie problemów z karmieniem piersią. Wystarczy znaleźć odpowiednią poradnię laktacyjną, a warto zrobić to jeszcze przed porodem. Poradnie laktacyjnie na razie funkcjonują jako prywatne placówki i nie są refundowane, a koszt wizyty wynosi ok. 60-80 zł. Warto jednak zainwestować, ponieważ Twoje mleko to największy skarb, który możesz dać dziecku.

Jakiej pomocy powinnaś spodziewać się w poradni laktacyjnej? – W poradniach laktacyjnych pracują osoby, które posiadają odpowiednie certyfikaty. Może być to polski Certyfikat Doradcy Laktacyjnego (CDL) lub międzynarodowy tytuł IBCLC (International Board Certified Lactation Consultant). Osoby, które otrzymały takie certyfikaty musiały zdać egzaminy sprawdzające poziom aktualnej wiedzy medycznej z zakresu laktacji. Oczywiście musiały także posiadać odpowiednie doświadczenie w pracy z młodymi mamami – tłumaczy Katarzyna Asztabska, Międzynarodowy Konsultant Laktacyjny, IBCLC.

Bardzo ważny jest również fakt, że wspomniane certyfikaty nie są otrzymywane dożywotnio. Co jakiś czas konieczne jest powtórne zdawanie egzaminu, dzięki czemu istnieje pewność, że ceryfikowani doradcy posiadają wiedzę zgodną z najnowszym stanem medycyny.

Jak odnaleźć poradnię?


Poradnie laktacyjne działają w większości dużych polskich miast. Ich pełna lista znajduje się na stronie internetowej Fundacji Mleko Mamy. Namiary na poradnię możesz także uzyskać w dobrym szpitalu, a część poradni działa właśnie przy tych placówkach. Zdarzają się także poradnie założone w szkołach rodzenia lub przy przychodniach. Poradnie czy punkty porad laktacyjnych to najlepsze miejsce, by uzyskać pomoc w razie problemów z karmieniem. Warto wiedzieć, że w niektórych miastach samorządy finansują działanie poradni i wtedy pomoc możesz uzyskać bezpłatnie. Tak jest np. w Gdańsku.

Czasem można również skorzystać z bezpłatnych porad udzielanych przez internet przez certyfikowanych doradców, ale jednak nic nie zastąpi prawdziwego kontaktu. Tym bardziej, że czasem problemy wynikają, np. z nieprawidłowego przystawienia, a to bywa trudne nawet jeśli mamy możliwość oglądnięcia kiludziesięciu różnych filmów poradnikowych. Pamiętaj, że w problemach nie jesteś ani sama, ani osamotniona. Rzadko która mama nie ma żadnych problemów z karmieniem piersią.

Komentarze do: Problemy z karmieniem piersią – gdzie szukać pomocy?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz