Szukaj

Powikłania przy karmieniu piersią

Podziel się
Komentarze0

Gdy maleństwo jest już na świecie zaczyna się czas wzmożonej opieki i dbania o prawidłowy rozwój noworodka. Jedną z podstawowych czynności, jaką wykonuje wtedy kobieta jest karmienie piersią. Zazwyczaj przebiega ono bez powikłań aż do momentu odstawienia dziecka od piersi. Czasami jednak zdarza się, ze karmienie wywołuje pewne komplikację i wtedy należy sobie z nimi radzić.


Zablokowany przewód mleczny

 
Do tego powikłania dochodzi kiedy mleko zostaje nagromadzone w zraziku i tym samym blokuje przewód mleczny. Stan ten może doprowadzić do powstania zakażenia dlatego należy się niezwłocznie skonsultować z lekarzem. Możesz sobie sama pomóc w zwalczaniu tej bolesnej dolegliwości, przystawiaj dziecko zawsze najpierw do chorej piersi tak by opróżniło ją z pokarmu. Jeżeli zauważysz, że maleństwo nie zjadło całego pokarmu z Twej piersi to opróżnij ją przyrządem do odciągania mleka. Zwróć ponadto uwagę na biustonosz, który nosisz. Nie może być on za ciasny oraz nie uciskał przewodu mlecznego. W trakcie karmienia zmieniaj pozycje tak by równomiernie rozłożył się ucisk dziąseł dziecka na poszczególne zatoki mleczne.
 
Ulgę może Ci przynieść przykładanie gorących lub ciepłych kompresów przed karmieniem oraz delikatne masowanie chorej piersi. Ważne, żebyś nie odstawiała dziecka od piersi przed zakończeniem kuracji. Gdyż to może nasilić tylko problem.
 
Zapalenie sutka

 
Jest to poważna dolegliwość związana z wydzielaniem mleka i najczęściej rozwija się w początkowym okresie połogu w jednej lub obu piersiach jednocześnie. Przyczyna pojawienia się tego schorzenia jest złożona, najczęściej chodzi o zastój mleka w piersiach co powoduje, że rozwijają się bakterie w gruczole sutkowym poprzez pęknięcie w brodawce. To obniża odporność matki spowodowanym stresem, zmęczeniem lub nieodpowiednim żywieniem.

Objawy:

  • Silny ból
  • Obrzęk sutka
  • Silne zaczerwienienie i stwardnienie sutka
  • Gorączka
 
W przypadku tego powikłania konieczny jest szybki kontakt z lekarzem i podjęcie leczenia. Może ono polegać na leżeniu w łóżku, przyjmowaniu antybiotyków oraz leków przeciwbólowych. Poprawę poczujesz po około 36 godzinach od rozpoczęcie kuracji antybiotykowej. W trakcie leczenie nie rezygnuj z karmienia, nie musisz się martwić że bakterie zaszkodzą dziecku, gdyż to właśnie bakterie pochodzące od niego wywołały chorobę. Opróżnianie piersi usuwa zastój mleka i tym samym zapobiega zablokowaniu przewodów mlecznych. Tak jak w przypadku zablokowanych przewodów mlecznych, karmienie powinnaś zaczynać od chorej piersi by dziecko opróżniło całą zawartość mleka. Jeżeli odczuwasz bardzo silny ból to spróbuj odciągnąć mleko w sposób, który jak najmniej spowoduje u Ciebie ból. 
 
Pamiętaj, żeby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem! Zbyt późna reakcja lub za wczesne skończenie kuracji może wywołać powstanie ropnia sutka z ostrym przeszywającym bólem. Leczenie polega na chirurgicznym otwarciu ropnia w znieczuleniu oraz antybiotykoterapii. Czasem po operacji w piersi jest zostawiony dren.
Karmienie piersią po cięciu cesarskim
 
Początkowo możesz uważać za niezbyt przyjemne. Ale dolegliwości będą mniejsze, gdy ułożysz się w taki sposób by jak najmniej uciskać ranę pooperacyjną. Wszystkie niewygodne odczucia będą stopniowo zanikać wraz z postępem w gojeniu się rany.

Komentarze do: Powikłania przy karmieniu piersią

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz