Szukaj

Palisz w ciąży? Twoje dziecko będzie bardziej cierpiało z powodu astmy!

Podziel się
Komentarze0

Grupa badaczy na UCSF (Kalifornijski Uniwersytet, San Francisco) przeprowadziła testy dzieci chorych na astmę. Wyniki pokazały, że u dzieci, których matki paliły w okresie ciąży, częściej występują ostre objawy tej choroby we wczesnych latach życia niż pośród ich rówieśników, których matki stroniły od tytoniu.Przebadano grupę blisko 2500 latynoskich i afroamerykańskich dzieci chorych na astmę w wieku 8 do 17 lat. Analiza wyników pokazała, że matki dzieci cierpiących na ostry przebieg choroby zazwyczaj były palaczkami (bądź paliły w okresie ciąży). Z kolei matki dzieci z łagodną postacią astmy generalnie unikały papierosów. Wzięto pod uwagę również inne czynniki takie jak: wykształcenie, poziom ekonomiczny rodziny oraz styczność dzieci z dymem papierosowym podczas wczesnego dzieciństwa, które jednak wyeliminowano, gdyż badacze doszli do wniosków, że to nie one są przyczyną zjawiska.

- Palenie przez kobietę w ciąży sprawiło, że u jej dziecka o około 50% zwiększa się ryzyko ostrej postaci astmy, nawet jeżeli styczność z dymem tytoniowym jest pod kontrolą. Nawet siedemnastoletnie dzieci mogą odczuwać efekty czegoś, co wpływało na nie jeszcze w okresie prenatalnym – mówi Sam S. Oh, uczony z UCSF, zajmujący się badaniami wpływu tytoniu na człowieka.

Wyniki są istotne w świetle większej liczby kobiet należących do tych mniejszości etnicznych, które palą podczas ciąży. Co więcej, analizy wskazują na jeszcze jeden istotny fakt. Wśród badanych mniejszości stwierdzono większy odsetek dzieci chorych na astmę niż w ogólnej populacji Stanów Zjednoczonych.

Ostra postać astmy u dziecka znacząco wpływa na jakość życia zarówno chorego, jak i jego rodziny. W Stanach same roczne wydatki spowodowane chorowaniem na astmę (koszty leczenia, przedwczesna śmierć czy opuszczone dni w pracy) szacuje się na... 56 miliardów dolarów!

Mimo zakrojonych na szeroką skalę badań dotyczących zwiększonego ryzyka pojawienia się astmy u dzieci, których matki paliły podczas ciąży, dokładne skutki palenia w tym okresie nie zostały ustalone. Jeszcze mniej wiemy o populacjach, wśród których palenie podczas ciąży nie jest czymś, co zaskakuje.


Badania pokazały, że to w którym trymestrze ciąży kobieta paliła było mniej ważne niż to czy paliła w ogóle (chociaż dzieci z ostrymi objawami astmy zazwyczaj miały matki, które paliły przez cały okres dziewięciu miesięcy).

- Większość kobiet rzuca palenie planując ciążę albo na samym jej początku. Natomiast w badanych społecznościach kobiety nie tylko palą częściej ale też są mniej chętne do rzucania palenia,co prowadzi do dłuższego oddziaływania szkodliwego dymu na nienarodzone dziecko – twierdzi Sam S. Oh.

Według Amerykańskiego Systemu Monitorowania Ryzyka w Czasie Ciąży 13,8% kobiet w Stanach pali podczas ciąży. Wśród mniejszości afroamerykańskich ten odsetek wśród kobiet wynosi 18,8%, puertorykańskich 6%, a meksykańskich – 3,8%. To stawia przed Ameryką nowe wyzwanie – należy zredukować te liczby do zera!


Rzucenie palenia w czasie ciąży przez kobiety z Portoryko i te o korzeniach afrykańskich było rzadkością. Tylko (odpowiednio) 35% i 29% się na to zdecydowało. Natomiast 72% meksykańskich matek przestało palić pod koniec drugiego trymestru.

- To tłumaczy dlaczego Afroamerykanie mają większy odsetek śmiertelności wśród astmatyków – mówi Esteban Gonzales Burchard, profesor z UCSF, zajmujący się między innymi problematyką rozbieżności w zachorowaniach na astmę i różną siłą działania narkotyków wśród wszystkich populacji rasowych i etnicznych. - Wiadomo, że Afroamerykanie mają inny metabolizm nikotyny. Jej wpływ może prowadzić do zmian w DNA, jednak nie mamy pewności, w jaki sposób będą one wpływały na objawy astmy u dzieci w późniejszym wieku.

Naukowcy uważają, że są możliwe dwie konsekwencje palenia przez ciężarne. Jedną z nich jest uszkodzenie płuc u maleństwa jeszcze podczas, gdy przebywa ono w łonie matki. Drugą konsekwencją są zmiany genetyczne, które są przekazywane następnym pokoleniom. W obu przypadkach skutki te prowadzą do ostrej astmy.

Astma może zależeć od wielu czynników, w tym także od genów. Badania uwzględniające afroamerykańskie i latynoskie dzieci chorujące na astmę pokazują, że około 5% z tych, które były pod opieką lekarską miało matki palące podczas ciąży. Z kolei u dzieci niepozostających pod kontrolą lekarską lub z ostrą postacią choroby, odsetek matek, które paliły podczas ciąży był dużo wyższy i wynosił aż 12%.

Wnioski są wspólnym wynikiem badań z 17 instytucji na terenie Stanów Zjednoczonych, Meksyku i Portoryko oraz dwóch wieloskalowych projektów prowadzonych przez Estabana Gonzaleza Burcharda.

Rezultaty badań pojawią się w najnowszym wydaniu The Journal of Allergy and Clinical Immunology. Wcześniej można zobaczyć je online na www.jacionline.com.

Fundatorami badań byli między innymi: National Institutes of Health, the American Asthma Foundation, Ernest S. Bazley Trust, the Flight Attendant Medical Research Institute, the Fund for Henry Ford Hospital, RWJF Amos Medical Faculty Award, and the Sandler Foundation.

UCSF jest liderem w dziedzinie promowania zdrowia na świecie, dzięki zaawansowanym badaniom z zakresu nauk biomedycznych.

Dzięki wysokiemu poziomowi edukacji z zakresu nauk przyrodniczych i biomedycznych, doskonaleniu opieki nad pacjentem oraz zaawansowanym badaniom w tych kwestiach, UCFS zdobył pozycję lidera w dziedzinie promowania zdrowia na świecie.

Komentarze do: Palisz w ciąży? Twoje dziecko będzie bardziej cierpiało z powodu astmy!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz