Szukaj

Otyłość a ciąża

Podziel się
Komentarze0

Uniwersytet badawczy Illinois w Chicago wystosował ostrzeżenie dla otyłych kobiet planujących mieć dziecko. Nawet, jeżeli w okresie ciąży będą stosować się do diety, ich dzieci będą rozwijać się w niezdrowym środowisku, które może przyczynić się do przyszłych problemów zdrowotnych niemowląt.W łożysku otyłej kobiety możemy zaobserwować sekwestrację tłuszczu, który normalnie powinien być przeznaczony dla dziecka, aby zapewnić jego prawidłowy rozwój. Rejon odżywczy łożyska kobiety otyłej jest średnio połowę mniejszy niż kobiety w normalnym przedziale wagowym, nawet jeśli przestrzegają tej samej diety -  uważa specjalista ds.odżywiania, profesor Juan-Xiang Pan.

Zdaniem Pan'a, za otyłość odpowiedzialne jest współczesne środowisko bogate w żywność o wysokiej zawartości tłuszczów i cukrów. Prowadzi to do nadwagi powodującej zwiększone stężenie triglicerydów, wysoki poziom hormonu leptyny oraz podwyższenie ilości nie estryfikowanych kwasów tłuszczowych. Ich poziom u ciężarnych kobiet z nadwagą może być nawet dwukrotnie wyższy niż przeciętna, nawet jeśli odżywiają się prawdłowo w okresie ciąży.


Aby temu zapobiec, najprostszym sposobem jest schudnąć, zanim zajdzie się w ciążę - uważa

W badaniu naukowcy porównali łożyska otyłych szczórów ze szczurami zwyczajnymi karmionymi w ten sam sposób. Pomimo tego, że wszystkie szczury w okresie eksperymentu odżywiały się odpowiednio, niezdrowe środowisko w łożysku szczurów otyłych pozostało, co miało nagatywny wpływ na transport składników odżywczych w okresie ciąży.

W wyniku tego waga szczurów urodzonych przez otyłe samice była 17% mniejsza od średniej. Konsekwencją tego jest słabsza odporność oraz większa podatność na choroby.

Juan-Xiang Pan jako pierwszy wykazał, że gen DKK1 reguluje niektóre aspekty metabolizmu lipidów w łożysku przez szlak sygnalizacyjny WNT.

Zrozumienie tego procesu powinno pomóc nam w identyfikacji pewnych biomarkerów, które umożliwiłyby lekarzom ocenienie, czy niekorzystne warunki chemiczne spowodowane otyłością kobiety pozostały po utracie wagi.

Biomarkery mogą być również użyteczne w przypadku badań noworodków. Jeżeli lekarze stwierdzą, że dieta matki w okresie ciąży nie  była odpowiednia, mogą opracować metody na zrekompensowanie niewystarczająco dobrych warunków środowiska prenatalnego.

Przyszłym matkom radzę, aby uważały na swoją wagę zanim zajdą w ciążę, jeśli chcą mieć zdrowe dziecko. Otyłość tworzy w organizmie kobiety niezdrowe warunki, czego naprawa wymaga czasu.

Komentarze do: Otyłość a ciąża

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz