Szukaj

Nowa terapia niepłodności?

Podziel się
Komentarze0

Nowe badanie, opublikowane w The FASEB Journal, pokazuje, że ludzkie komórki jajowe produkują nieznany wcześniej hormon, który promuje rozwój pęcherzyków jajnikowych i jajników. Badanie przeprowadzili naukowcy ze Stanford University oraz Akira University w Japonii. Hormon ten, nazwany R-spondin2, może poprawić skuteczność aktualnych terapii niepłodności u kobiet, a nawet przydać się do opracowania całkiem nowych metod leczenia.Dr Aaron J. W. Hsueh z Stanford University Medical School w USA, mówi: - Odkrycie nowego hormonu produkowanego przez oocyty zdolne do stymulacji wzrostu pęcherzyków jajnikowych może prowadzić do nowych terapii niepłodności.

Dr Hsueh wraz z kolegami przeanalizowali wszystkie proteiny, które podejrzewano o to, że są produkowane przez komórki jajowe. Dzięki temu odkryli ów nowy hormon.

W eksperymencie podali go samicy myszy. Okazało się, że hormon stymuluje wzrost komórek jajników u gryzonia, prowadząc do generowania dojrzałych komórek jajowych. Jaja te zapłodniono, a w efekcie otrzymano zdrowe myszki.


W kolejnym doświadczeniu gryzoniom przeszczepiono ludzką tkankę jajników – okazało się, że rozwijała się dobrze po zastosowaniu nowo odkrytego hormonu.

Naukowcy sugerują teraz, że taka terapia powinna także zadziałać u ludzi. Przypuszczają, że nowy hormon w połączeniu z tradycyjną terapią FSH (Follicle Stimultating Hormone) powinien być dobrą opcją dla pacjentek, które nie odpowiadają dobrze na terapię samym FSH.

Dr Gerald Weissmann, redaktor naczelny The FASEB Journal, mówi: - Niepłodność może być bardzo frustrująca. Odkrycie nowego hormonu prawdopodobnie zmieni rozdanie dla wielu par od lat próbujących spłodzić potomka.

Komentarze do: Nowa terapia niepłodności?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz