Szukaj

Ćwiczenia fizyczne a płodność

Podziel się
Komentarze0

Wiele kobiet myślących o macierzyństwie zastanawia się czy uprawiany przez nie sport może zaszkodzić zajściu w ciążę lub mieć jakikolwiek wpływ na ich płodność. Jak zatem jest w rzeczywistości? Badania udowodniły, że ćwiczenia fizyczne o umiarkowanym natężeniu mogą poprawić płodność kobiety!

Ćwiczenia fizyczne a płodność


Od dawna wiadomo, że uprawianie sportu pozwala nam utrzymać nasze ciało w dobrej kondycji, poprawia również kondycję psychiczną a także chroni nas przed licznymi chorobami np. nadwaga, cukrzycą czy depresją. Jak te ćwiczenia fizyczne wpływają na płodność kobiet? Ich wpływ jeszcze do końca nie został dobrze poznany, lecz prowadzone badania potwierdzają pozytywny wpływ sportu na potencjał rozrodczy kobiet.

Intensywne ćwiczenia obniżają płodność!

Jak zostało wcześniej wspomniane sport wpływa pozytywnie na płodność kobiet lecz należy zauważyć, że tyczy się to jedynie uprawianiu ćwiczeń o umiarkowanym nasileniu. Obok uzdrawiającej mocy sportu istnieje także druga strona medalu: jeśli chodzi o płodność, bardzo intensywne ćwiczenia mogą przynieść całkowicie odwrotny efekt. Co to znaczy? Przeprowadzane badania wykazały, że kobiety ćwiczące energicznie przez ponad 5 godzin tygodniowo miały o 32% mniejsze szanse zajścia w ciążę niż te, które uprawiały jedynie lekkie, umiarkowane ćwiczenia.

Dlaczego ciężkie ćwiczenia utrudniają zajście w ciążę?


Już wiemy, że intensywne ćwiczenia wpływają niezbyt korzystnie na płodność kobiet, lecz co się dzieje gdy uprawiamy sport, który za bardzo obciąża nasz orgaznim?


Ostry wysiłek fizyczny:

→ zmniejsza produkcję progesteronu wytwarzanego podczas fazy lutealnej. Progesteron jest potrzebny aby zapłodniona komórka jajowa mogła zagnieździć się w ścianie macicy.

→ Powoduje zmiany w: produkcji hormonu GnRH, wydzielaniu FSH i LH, produkcji i metabolizmie estradiolu. Wszystkie te czynniki mogą skutkować brakiem jajeczkowania (owulacji).


→ Zmienia poziom leptyny w organizmie. Zaburzony poziom leptyny – zaburza procesy dojrzewania i rozrodu.


Regularne lekkie ćwiczenia mogą podnieść płodność nawet o 18%!


Dziś jest już pewne – wszystkie kobiety, niezależnie od masy ciała, które zapewniają sobie odpowiednią dawkę ruchu o niewielkim natężeniu bardzo szybko zaszły w ciążę! Te panie, które ćwiczyły umiarkowanie, ponad 5 godzin tygodniowo, podniosły swoje szanse zajścia w ciążę o 18% podczas gdy te, które ćwiczyły mniej niż godzinę w tygodniu, ich płodność nie uległa zmianie. Pamiętajmy jednak, że tyczy się to jedynie ćwiczeń o lekkim i średnim natężeniu, inne mogą nawet nam zaszkodzić! Zatem, jakie ćwiczenia są odpowiednie? Kobietom myślącym o macierzyństwie na pewno nie zaszkodzi np. jazda na rowerze, spacery a nawet zwykła praca w ogrodzie.

Kobiety otyłe powinny ćwiczyć więcej!

Wcześniej zostało napisane, że zbyt intensywne ćwiczenia nie wpływają korzystnie na płodność kobiet, u pań ważących prawidłowo lub bardzo szczupłych wręcz opóźniają poczęcie dziecka,  lecz jak się to ma do kobiet cierpiących na nadwagę? Tu sprawa wygląda nieco inaczej. W wyniku braku ruchu, kobiety cierpią na otyłość, a to jak wiadomo, źle wpływa na ich starania o dziecko. Nadwaga często prowadzi do niepłodności. Na szczęście utrata zaledwie 10% wagi może znacząco przywrócić płodność. Oznacza to zatem, nawet intensywny sport nie zaszkodzi otyłym kobietom.

Podsumowując, sport wpływa na wiele dziedzin naszego życia, może nawet poprawić płodność, lecz jak ze wszystkim, nawet z ćwiczeniami fizycznymi nie wolno przesadzać. Najważniejsze jest to, by dostosować intensywność i natężenie ćwiczeń do własnych możliwości a przede wszystkim do indywidualnej masy danej kobiety.Autor: Kinga Setera

Komentarze do: Ćwiczenia fizyczne a płodność

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz