Szukaj

Bisfenol A przyczyną spadku płodności kobiet?

Podziel się
Komentarze0

BPA, czyli bisfenol A, to molekuła znajdująca się w składzie wielu produktów, takich jak opakowania na żywność, okulary przeciwsłoneczne, paragony, butelki, puszki konserwowe. Pozwala na zachowanie giętkości PCV oraz zapobiega pęknięciu plastiku w momencie uderzenia czy upadku.BPA był badany w latach 30 XX wieku jako substytut hormonalny, ponieważ potrafi przyczepiać się do receptorów alfa estrogenów. 

Jednak już od dłuższego czasu bisfenol A ma zdecydowanie gorszą prasę: wiele badań prowadzonych na zwierzętach wykazało, że działa BPA działa szkodliwie na metabolizm, rozwój i reprodukcję.

Wysokie poziomy BPA znaleziono też we krwi, moczu, płynie owodniowym i w łożysku ludzkim. Jedno z badań wykazało nawet szkodliwy wpływ BPA na wytwarzanie testosteronu w jądrach u człowieka.


Teraz naukowcy z University of California, San Francisco, pod lupę wzięli komórki jajowe. Prace opublikowano w Fertility and Sterility.

Amerykańscy badacze oparli się na poprzednich eksperymentach, które wykazywały, że BPA uszkadza DNA w komórkach jajowych u myszy.

Badanie z 2010 pokazało też, że istnieje powiązanie między stężeniem BPA w moczu a liczbą komórek jajowych przydatnych do in vitro.

W aktualnym projekcie naukowcy porównali poziomy BPA we krwi u 26 kobiet z ich szansami zajścia w ciąże przy pomocy in vitro, w latach 2007 – 2008.

Rezultaty wykazały, że im większe były stężenia BPA we krwi, tym mniejsze szanse na skuteczne zapłodnienie in vitro.

Dr Victor Fujimoto, główny autor badania, mówi: - Na nieszczęście nie mamy żadnego testu klinicznego pozwalającego na ewaluację poziomów BPA we krwi.

Komentarze do: Bisfenol A przyczyną spadku płodności kobiet?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz