Szukaj

Pierwsza wizyta u ginekologa, czyli jak przygotować do tego nastolatkę

Podziel się
Komentarze0

W życiu każdej kobiety nadchodzi czas, kiedy należy rozpocząć regularne wizyty u ginekologa.  Zwykle towarzyszy im ogromny strach i nerwy, jednak czy naprawdę jest się czego bać?

Pierwsza wizyta u ginekologa, czyli jak przygotować do tego nastolatkę


Nastolatki, udające się pierwszy raz na wizytę ginekologiczną, często jeszcze nie do końca znają swoje ciało lub nie miały żadnych kontaktów seksualnych, dlatego sama myśl o tym, że obcy człowiek będzie je oglądał nago spędza im sen z powiek. Jednak zdrowie jest najważniejsze, szczególnie w czasach, kiedy rak szyjki macicy i rak piersi są najczęstszymi nowotworami wśród kobiet, a wczesna diagnoza pozwala na bardzo duże prawdopodobieństwo uniknięcia już poważniejszych powikłań.

Jak wybrać odpowiedniego lekarza?

Jako pierwsze pytanie nasuwa się nam na myśl, kto będzie lepszy – mężczyzna czy kobieta? Kobieta ginekolog, stereotypowo jest uważana za delikatniejszą, ostrożniejszą, z bardziej psychologicznym podejściem. Natomiast meżczyzna sprawia, że jednak stres, szczególnie u tak młodych dziewcząt, może być dużo większy. Nie warto się martwić tym, jakiej płci jest nasz lekarz, ponieważ zdarzają się bardzo częste przypadki, kiedy to właśnie mężczyzna ginekolog, ma dużo lepsze podejście niż kobieta. Ważniejsze są ich umiejętności! Dlatego podczas pierwszej wizyty, warto się kierować opiniami innych o danym lekarzu, niż już w trakcie pierwszego spotkania odnieść wrażenie, że jesteśmy traktowane rzeczowo lub całkowicie obojętnie i automatycznie jeszcze bardziej zrazić się do wizyt ginekologicznych. Bardzo ważne jest, aby specjaliści nie narzucali nam pewnych metod leczenia, nawet w przypadku choroby nowotworowej, ale pozwolili nam wybrać, to jakie kroki chcemy podjąć. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób jesteśmy badane.

Wizyta wzorcowa

Idealne spotkanie z ginekologiem, powinno przebiegać w stanie spokoju i relaksu. Przede wszystkim lekarz na początku wizyty, powinien zapytać z jakim problemem do niego przychodzimy, a następnie zapisać ważne dla niego dane jak termin ostatniej miesiączki, historia danej choroby, etc.  Kolejno ginekolog informuje, że chciałby przystąpić do badania i prosi o zdjęcie dolnej partii odzieży i bielizny, ale nigdy nie powinien kazać rozbierać się do naga, ponieważ nie istnieje taka potrzeba. Ostatecznie lekarz przeprowadza profilaktyczne badania i ważne jest, aby kolejno wyjaśniał, co robi w danym momencie.


Badanie we wzierniku (speculum)

Ginekolog wprowadza do pochwy metalowy wziernik, który rozszerzając ścianki pochwy i ujście zewnętrzne szyjki macicy pozwala na ich lepszą widoczność.  Dzięki temu, może sprawdzić czy nie ma zbyt obfitej wydzieliny, czy nie pojawił się stan zapalny ścian pochwy lub ujścia szyjki macicy lub czy nie pojawiają się jakiekolwiek inne objawy mówiące o tym, że coś jest nie w porządku.


Rozmaz cytologiczny

Podczas tego badania lekarz za pomocą szpatułki lub patyczka z wacikiem pobiera komórki z tarczy części pochwowej, a później z kanału szyjki macicy. Następnie za pomocą mikroskopu bada pobrane komórki w celu sprawdzenia i ocenienia ich stanu i budowy. W razie pojawienia się jakichkolwiek nieprawidłowości pacjentka zostaje poinformowana ustnie bądź pisemnie, jednak niekoniecznie może to oznaczać pojawienie się nowotworu.

Również w trakcie tego samego badania, lekarz może pobrać komórki do badania bakteriologicznego.

Badanie wewnętrzne dwuręczne

Podczas tego badania wziernik jest już niepotrzebny i zostaje wyjęty z pochwy, natomiast lekarz zakłada naparstek bądź plastikową rękawiczkę. Ginekolog wprowadza dwa palce jednej dłoni do pochwy natomiast drugą ręką bada od zewnątrz powłoki brzuszne – pozwala to na ocenę kształtu, ułożenia, wielkości, twardości i ruchomości macicy. Również w trakcie tego badania lekarz jest w stanie wyczuć torbiele, zgrubienia, guzki lub jakiekolwiek deformacje macicy. Kolejno  wykonuje badanie palpacyje (czyli poprzez dotyk) jajników i jajowodów, co może sprawiać lekki dyskomfort.

W razie konieczności uzupełnienia badania (np. kiedy nastolatka jest dziewicą) lekarz wykonuje badanie rektalne (poprzez odbytnicę).

Badanie gruczołów sutkowych

W trakcie tego badania, pacjentka może już ubrać dolną partię bielizny i ubrań. Lekarz poprzez dotyk bada stan gruczołów piersiowych oraz węzły chłonne.

Po przeprowadzeniu badań lekarz powinien poinformować pacjentkę o jej stanie. W razie konieczności leczenia farmakologicznego wskazane jest, aby ginekolog dokładnie omówił działanie leku i jego ewentualne skutki uboczne, a nie ograniczył się do jego przepisania.

Wskazane jest, aby wizyty u ginekologa odbywały się raz do roku, natomiast w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów ze względu na wiek czy problemy hormonalne, co najmniej 2 razy do roku. Podczas doboru lekarza oczywiście najważniejsze są jego umiejętności i wiedza, jednak warto zwrócić uwagę na to czy chętnie podejmuje z nami rozmowę i czy interesuje się naszą osobą jako pacjentem.

Autor: Ewelina Undas

Komentarze do: Pierwsza wizyta u ginekologa, czyli jak przygotować do tego nastolatkę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz