Szukaj

Nastoletnia ciąża zwiększa ryzyko otyłości w dalszym życiu

Podziel się
Komentarze0

Obalony zostaje mit, że kobietom zachodzącym w ciążę jako nastolatki łatwiej zrzucić zbędne kilogramy po przebytej ciąży. Naukowcy z Uniwersytetu w Michigan Health System odkryli, że jest wręcz przeciwnie. Tak młode matki popadają w otyłość nawet łatwiej.Dr Tammy Chang, wykładowca kliniczny w departamencie medycyny rodzinnej w U-M Medical School and a Robert Wood Johnson Foundation Clinical Scholar zwraca uwagę na to, że gdy mamy do czynienia z ciążą u nastolatki, to naszą głowę zaprząta wiele różnych zmartwień, takich jak opieka nad noworodkiem, zakwaterowanie, szkoła, wsparcie socjalne i finansowe. Często zapominamy przez to o długofalowych konsekwencjach zdrowotnych ciąży w tak młodym wieku.

Badania oparte były na danych z National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES), krajowego projektu, który powstał w celu oszacowania zdrowotnego i żywieniowego standardu dorosłych i dzieci w Stanach Zjednoczonych.

Uwzględniając różne czynniki, takie jak edukacja, rasa, warunki społeczne i ekonomiczne, naukowcy przekonali się, że kobietom, które urodziły dziecko między 13 a 19 rokiem życia, grozi o 32% większe ryzyko otyłości, niż tym które urodziły w wieku 20 lat bądź później.


Wiadomo również, że kobiety, które przebyły ciążę w młodym wieku, częściej borykają się ze wszelkimi zaburzeniami wagi.

Chang dodaje, że potrzebne jest więcej badań, aby lepiej zrozumieć zależność między nastoletnią ciążą a późniejszą otyłością. Umożliwi to również zapewnienie lepszej opieki dla kobiet, które urodziły w wieku "nastu" lat.

Mimo drobnych spadków stwierdzanych od pewnego czasu, wskaźnik nastoletnich ciąż w Stanach Zjednoczonych wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie - najwyższym we wszystkich wysoko rozwiniętych krajach.

Otyłość wśród kobiet w wieku reprodukcyjnym jest częstym zjawiskiem w Stanach i jest to częściowo związane z ciążą w młodym wieku.

Wiemy, że nastoletnia ciąża wiąże się z takimi problemami, jak luka w edukacji ciężarnej nastolatki czy też niska waga noworodka. Teraz wiemy, że wiąże się też z efektami ubocznymi na dłuższa metę, takimi jak właśnie otyłość.

Otyłość jest dużym problemem zdrowotnym, trudnym do zwalczenia. Dlatego tak istotnym jest, aby identyfikować najbardziej narażone na nią grupy i w porę interweniować.


Komentarze do: Nastoletnia ciąża zwiększa ryzyko otyłości w dalszym życiu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz