Szukaj

Nadwaga w ciąży: badanie sugeruje, że kobiety nie uzyskują porad na temat prawidłowej wagi

Podziel się
Komentarze0

Zgodnie z tym, co podają naukowcy z Penn State College of Medecine, otyłe kobiety nie otrzymują w czasie ciąży odpowiedniej porady na temat prawidłowego przyrostu masy ciała lub poziomów ćwiczeń, które mogą wykonywać. Cynthia Chuang, profesor medycyny i nauk zdrowia publicznego twierdzi, że nadmierny przyrost wagi podczas ciąży jest związany z zatrzymaniem wagi po porodzie i dodatnim przelicznikiem otyłości po ciąży. Nadwaga ciążowa dotyczy szczególnie kobiet z nadwagą i otyłością, u których ryzyko powikłań ciąży jest już zwiększone.O nadwadze możemy mówić kiedy wskaźnik BMI (body mass index) wynosi od 25 do 29, natomiast o otyłości, kiedy wskaźnik ten przekracza 29.

Wytyczne dla przyrostu masy ciała są oparte na wadze kobiety na początku ciąży. Podczas gdy kobietom o prawidłowej masie ciała zaleca się przytyć od około 12 do 16 kilogramów, to kobiety z nadwagą mogą być cięższe od około 7 do 12 kilogramów. Otyłym natomiast wolno przytyć mniej niż 10 kilogramów.

Naukowcy przeprowadzili wywiad z 24 kobietami po urodzeniu ich pierwszego dziecka. 12 z nich miało nadwagę, a drugie 12 było otyłe. Wszystkie spośród 12 kobiet z nadwagą oraz 9 z otyłych przekroczyły zalecany im przyrost masy ciała w ciąży.

Osoby prowadzące ciążę powiadomiły 12 z 24 kobiet o tym, że uzyskały zbyt dużą wagę, używając wytycznych dla kobiet o prawidłowej masie ciała, zamiast odpowiednich dla nich. Nie przedyskutowały one także przyrostu masy ciała z 9 spośród 24 kobiet, dały niespecyficzne porady jednej z nich oraz doradziły prawidłowy przyrost wagi zaledwie dwóm.

Podczas gdy większość kobiet nie otrzymała prawidłowych porad dotyczących przyrostu masy ciała na początku ciąży, waga wszystkich była kontrolowana podczas wizyt u lekarza.

Doktor Chuang twierdzi, że kobiety, o ile w ogóle ją otrzymały, to była to jedynie niewielka informacja zwrotna, dotycząca tego, czy ich przyrost wagi w czasie ciąży był zdrowy czy nie. Niektóre z nich, które otrzymały opiekę w położniczych praktykach grupowych oraz miały kontakt z różnymi pracownikami medycznymi, a nawet otrzymywały sprzeczne informacje.

Dla przykładu, jedna z kobiet z nadwagą przytyła około 14 kilogramów w czasie ciąży, ale jej położna wyraziła zaniepokojenie jedynie wtedy, kiedy przytyła około 5 kilogramów pod koniec drugiego trymestru. Otyłym kobietom zaleca się przybranie w czasie ciąży jedynie od około 5 do 10 kilogramów.


Naukowcy przedstawiają swoje odkrycia na łamach ostatniego wydania Women's Health Issues.

Doktor Chuang podaje, że kobiety mogą wierzyć, że osoba prowadząca ich ciążę nie jest odpowiedzialna za ich nadmierny przyrost wagi, bo nie otrzymały porady w tej sprawie. Niektóre natomiast uważają, że ta osoba ostrzeże je, kiedy przytyją zbyt wiele.

Znajdują one informacje o przyroście masy w czasie ciąży w takich źródłach jak książki, czasopisma, rodzina oraz przyjaciółki, które już są matkami.

Niemniej jednak, według doktor Chuang, niewiele kobiet ocenia wartość tych źródeł równie wysoko jak opinię lekarza. Sugeruje to, że opinia osoby prowadzącej ciążę na temat przyrostu wagi oraz ćwiczeń mogłaby być dobrze przyjmowana.


Jeśli chodzi o wykonywanie ćwiczeń fizycznych w czasie ciąży, to lekarze dali poradę w tej sprawie jedynie 10 z 24 kobiet. Jednakże, taka porada była zazwyczaj inicjowana przez pacjentkę, była ograniczona jedynie do pierwszej wizyty prenatalnej lub została przekazana w postaci ulotki.

Żadnej z kobiet, biorących udział w badaniu nie zalecono zwiększenia ich aktywności fizycznej, 4 z nich zostały poinformowane, żeby kontynuować ćwiczenia, a 10 kazano ograniczyć aktywność. Żadnej z nich nie powiedziano jak długo wykonywać ćwiczenia, a także, że intensywność treningu powinna być dostosowana do ich energii. Rozciąganie i spacery były typowymi, zalecanymi przez lekarzy ćwiczeniami.

Kobietom powiedziano, żeby nie ćwiczyły intensywniej niż przed zajściem w ciążę, bo większość z nich w ogóle nie ćwiczyła przed ciążą.

Doktor Chuang twierdzi, że taka rada została zinterpretowana przez kobiety w taki sposób, że nie powinny w ogóle ćwiczyć. Niestety jest to sprzeczne z wytycznymi rządu, dotyczącymi aktywności fizycznej, które zalecają 150 minut tygodniowo ćwiczeń o umiarkowanej intensywności dla zdrowych kobiet w ciąży, nawet jeśli wcześniej nie ćwiczyły.

Według naukowców, powody dla których kobietom nie podano odpowiednich informacji, nie są jasne. Osoby prowadzące ciążę mogły uznać za niewygodne przyznanie, że pacjentka ma nadwagę i nie chciały wprowadzać jej w zakłopotanie. Niektórzy lekarze mogli również nie obliczyć przed ciążowego wskaźnika BMI, żeby lepiej doradzić swoim pacjentkom.

Naukowcy dodają także, że osoby prowadzące ciążę potrzebują narzędzi do wyznaczania przyrostu masy ciała i poziomu aktywności fizycznej. Oficjalnie ustalony wskaźnik BMI może pomóc w identyfikacji pacjentek z nadwagą oraz otyłych, którym należy zapewnić odpowiednie porady oraz podać wytyczne dotyczące przyrostu wagi w czasie ciąży.

Inni naukowcy biorący udział w badaniu to: Michael R. Stengel, Doktor Jennifer L. Kraschnewski , Kristen H. Kjerulff (wszyscy z Penn State College of Medicine) oraz Sandra W. Hwang (Uniwersytet Cornella).

Badania zostały sfinansowane przez Association of Faculty and Friends, Penn State College of Medicine. Doktor Chuang została wsparta przez Eunice Kennedy Shriver National Institute of Child Health and Human Development. Kraschnewski został wsparty przez National Center for Research Resources oraz National Center for Advancing Translational Sciences, National Institutes of Health.

Komentarze do: Nadwaga w ciąży: badanie sugeruje, że kobiety nie uzyskują porad na temat prawidłowej wagi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz