Szukaj

Matki rodzące po raz pierwszy w wieku 30 lat w strefie zagrożenia!

Podziel się
Komentarze0

Dla wielu kobiet, które planują począć dziecko, 35 lat było postrzegane jako magiczny wiek, w którym wchodzi się do tzw. „grupy ryzyka”. Najnowsze badania prowadzone w Szwecji sugerują, że „strefa zagrożenia” zaczyna się już znacznie wcześniej, w momencie przekroczenia wieku 30 lat.

Badanie, opublikowane w czasopiśmie Obsterics and Gynecology, zostało przeprowadzone przez badaczy z Instytutu Karolinska w Sztokholmie, w Szwecji. Zwracają oni uwagę, że coraz częściej kobiety w najbogatszych krajach świata rodzą w późniejszym wieku, co prowadzi do zwiększonego ryzyka przedwczesnego porodu, zahamowania rozwoju, bądź poronienia.

Do analizy ryzyka wśród grup wiekowych kobiet rodzących po raz pierwszy, naukowcy wykorzystali dane ze szwedzkich i norweskich medycznych rejestrów narodzin, uzyskując informacje o prawie milionie kobiet w latach pomiędzy 1990 i 2010.

Uzgodnili podział na pewne kategorie, takie jak: bardzo przedwczesny  poród, umiarkowanie przedwczesny poród, za małe dzieci dla danego wieku ciążowego, niski wynik w skali Apgar, śmierć płodowa i śmierć noworodków, po rozdzieleniu kobiet do czterech grup wiekowych: 25- 29 lat, 30- 34 lat, 35- 39 lat oraz 40 lat i więcej.

Ryzyko przedwczesnego porodu oraz poronienia wzrasta w wieku 30 lat

Chociaż badacze twierdzą, że kobiety w grupie wiekowej 30-34 lat nie są zazwyczaj uważane za grupę ryzyka, ich wyniki mówią co innego. W porównaniu do grupy wiekowej 25-29 lat, matki, które rodziły po raz pierwszy w wieku od 30 do 34,  były narażone na większe ryzyko poronienia bądź przedwczesnego porodu - w tygodniach 22-31.

Zespół zwraca uwagę, że inne czynniki , takie jak palenie tytoniu czy nadwaga lub otyłość, które  „znacząco podwyższają” ryzyko poważnych powikłań ciąży.

- Byliśmy zaskoczeni wzrostem ryzyka dla niektórych czynników w tak stosunkowo młodym wieku -  mówi Ulla Waldenström, profesor w Katedrze Zdrowia Kobiety i Dziecka w Instytucie Karolinska. Poproszona o sugestie dla kobiet powyżej 30, którzy rozważają posiadanie dziecka, prof. Waldenström powiedziała.

Angelika Masłowska

Komentarze do: Matki rodzące po raz pierwszy w wieku 30 lat w strefie zagrożenia!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz