Szukaj

Komplikacje ciąży i porodu częściej występują u kobiet z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi

Podziel się
Komentarze0

Według publikacji zamieszczonej w BMJ, kobiety ciężarne z chorobą dwubiegunową są zagrożone przedwczesnym porodem (przed 37 tygodniem). U nieleczonych kobiet w ciąży pojawia się też podwyższone ryzyko wystąpienia niedorozwoju płodu. Choroba dwubiegunowa, zwana czasem depresją maniakalną, jest poważną, długoterminową chorobą, w której pojawiają się skrajne zmiany nastroju. Leczenie polega na podawaniu środków łagodzących huśtawki nastrojów, takich jak lit, leki przeciwdrgawkowe i leki przeciwpsychotyczne.Wcześniejsze badania sugerowały, że leki te mogą mieć wpływ na komplikacje ciąży i porodu, zważywszy, że mało wiadomo na temat ich niekorzystnego działania u kobiet z chorobą dwubiegunową.

Tak więc badacze z Uppsala University i Karolinska Insitutet w Szwecji przebadali ryzyko negatywnego wpływu na ciążę i poród, zarówno u leczonych, jak i nieleczonych kobiet.

Dzięki danym z trzech narodowych rejestrów, zidentyfikowali oni 320 pań leczonych i 544 nieleczonych na chorobę dwubiegunową. Wszystkie one zostały porównane z kobietami, które urodziły między 1 czerwca 2005 a 31 grudnia 2009 (było ich 331 263 tysiące).

Wyniki były dostosowane do wielu czynników, jak choćby wiek, waga, stosunek do palenia.

Kobiety z chorobą dwubiegunową częściej paliły, miały nadwagę, problemy z alkoholem i innymi substancjami niż panie zdrowe.

U obu grup występowało podwyższone ryzyko zastosowania cesarskiego cięcia, porodu zabiegowego i nieoczekiwanego rozpoczęcia akcji porodowej.

Dodatkowo, bez względu na to czy kobiety były leczone bądź nie na tę chorobę, o 50% wzrastało ryzyko przedwczesnego porodu.

W porównaniu do noworodków kobiet zdrowych, te urodzone przez panie nieleczone, częściej rodziły się z mniejszymi głowami (małogłowie) i miały obniżony poziom cukru (noworodkowa hipoglikemia).

Zdaniem naukowców, leczenie mające na celu ustabilizowanie nastroju być może nie jest jedynym powodem wyższego ryzyka pojawienia się nieprawidłowości ciąży i porodu u kobiet z chorobą dwubiegunową. Sugerują oni, że nie ma dowodów na istnienie wpływu leczenia na pojawienie się negatywnych skutków.

Doktor Salvatore Gentile, ekspert zdrowia psychicznego, zwraca uwagę, że pacjentki muszą mieć świadomość ryzyka, jakie niesie ze sobą leczenie, które podejmują, a lekarze powinni zachęcać i ułatwiać integrację kobiet z grup izolowanych od społeczeństwa.

Komentarze do: Komplikacje ciąży i porodu częściej występują u kobiet z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz