Szukaj

Jeżeli i was dotyka problem niepłodności...

Podziel się
Komentarze0

Od 15 do 20% par ma problemy z zajściem w ciążę – takie dane zostały przedstawione podczas Tygodnia Świadomości Niepłodności w Niemczech. Problem jest coraz bardziej powszechny i dotkliwy dla wielu par.


Kiedy mówimy o niepłodności?

Według WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) o niepłodności pierwotnej można mówić w przypadku, gdy przy regularnym współżyciu przez rok, nie doszło do poczęcia. Istnieje jeszcze pojęcie niepłodności wtórnej – mamy z nią do czynienia w przypadku, gdy kobieta ma już jedno dziecko, ale bezskutecznie stara się o drugie.

Biologiczny zegar


Jak twierdzą lekarze dla kobiet między 19 a 25 rokiem życia szansa zajścia w ciążę w każdym cyklu wynosi około 30%, dla kobiety między 25 a 33 rokiem życia – 18%, natomiast czterdziestolatka statystycznie potrzebuje 20 cykli, aby zajść w ciążę. Po trzydziestym roku życia nie tylko mamy do czynienia z cyklami bezowulacyjnymi, ale także częściej występują dolegliwości i choroby ograniczające płodność jak np. endometrioza. Zdarza się, że sporo ryzykujemy odkładając ciążę na później ze względów finansowych czy zawodowych – mamy dom, dobrą pozycję zawodową i... 7 lat bezskutecznych starań o potomka.

Przyczyny bezpłodności

Wśród przyczyn niepłodności kobiet wymienia się: zaburzenia cyklu i wahania hormonalne, nieprawidłową budowę i choroby narządów płciowych, zakażenia, stres, wiek. Na płodność kobiety wpływa wiele czynników. Dowiedziono, że płodność obniża picie zbyt dużych ilości kawy, palenie papierosów, zażywanie narkotyków, drastyczny spadek wagi, nieprawidłowe odżywianie się. Według ekspertów na płodność negatywnie wpływa także zanieczyszczone środowisko, ilość chemikaliów, konserwantów i toksycznych substancji z jakimi spotykamy się na co dzień.

W przypadku mężczyzn o niepłodności świadczą zbyt mała liczba i wielkość plemników, nieprawidłowa budowa bądź zbyt słaba ich ruchliwość. Chociaż mówi się, że mężczyzna nie jest tak bardzo ograniczony swoją metryką jak kobieta, to jednak nie ulega wątpliwości, że jakość nasienia pogarsza się z wiekiem mężczyzny, za to wzrasta ryzyko przekazania dziecku wadliwych genów i chorób. Należy podkreślić fakt, że palenie papierosów w znacznej mierze obniża jakość nasienia mężczyzny. Dlatego warto nakłonić partnera do rzucenia tego nałogu.

Zdarza się także, że w kobiecych narządach płciowych tworzą się swoiste przeciwciała przeciwko nasieniu partnera.

Ogółem szacuje się, że w około 40-50% przypadków przyczyna bezpłodności leży po stronie kobiety, w 40% przypadków – po stronie mężczyzny, a w 10% przypadków – nie można jej w ogóle określić.

Tydzień Świadomości

Od 22 do 28 kwietnia w Niemczech trwał Narodowy Tydzień Świadomości Niepłodności – akcja mająca na celu edukowanie społeczeństwa na temat problemów związanych z niepłodnością. W tym roku akcji przyświecało hasło: „Nie ignoruj niepłodności”. Zadaniem akcji jest uświadomienie społeczeństwu, że:
  • bezpłodność jest chorobą, która dotyka jedną na osiem par w wieku rozrodczym
  • istnieje wiele sposobów na budowanie rodziny
  • niepłodność wpływa na zdrowie osób, których dotyczy w szerokim zakresie (zarówno fizycznym, jak i emocjonalnym, a także, na życie finansowe)
  • warto zwracać się o pomoc do profesjonalistów

Co możesz zrobić ty sama

Jak podkreślają eksperci nie należy bagatelizować własnych możliwości. Oprócz zwrócenia uwagi na jakość swojego życia, ilość aktywności fizycznej i prawidłowe odżywianie, można jeszcze monitorować swój cykl. Komputery Lady-Comp, Baby-Comp czy Pearly, chociaż istnieją w świadomości kobiet głównie jako sposób na skuteczną antykoncepcję, to jednak pokazując dni płodne, wyznaczają optymalny moment na poczęcie. „Parom starającym się o dziecko dedykowany jest komputer cyklu Baby-Comp, dlatego, że posiada w systemie dodatkowe funkcje.” mówi Aleksandra Demiańczyk, biolog, ekspert dystrybutora komputerów cyklu. „Baby-Comp umożliwia rozpoznanie problemów spowodowanych zaburzoną równowagą hormonalną lub nieregularnymi cyklami miesiączkowymi. Diagnozuje także niewydolność ciałka żółtego czy cykle bezowulacyjne. Możliwość zrobienia wydruku z przebiegu cyklów to wspaniały obraz tego, co się dzieje w organizmie kobiety – warto zabrać ze sobą wydruki na wizytę u lekarza ginekologa”.

Pamiętaj, że problem niepłodności to poważny problem oddziałujący na życie pary, na życie rodziny, zwłaszcza gdy rodzice pary dotkniętej problemem niepłodności uporczywie dyskutują o tym, że czas na wnuki. Warto przemóc się, rozmawiać o problemie, szukać pomocy.

Beata Mąkolska
konsultacja merytoryczna:  Aleksandra Demiańczyk, biolog

***

Komputery cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly, to urządzenia medyczne, które jako jedyne na polskim rynku komputery cyklu posiadają certyfikat urządzenia medycznego wysokiej klasy IIB w oparciu o regułę 14 (ANTYKONCEPCJA). Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly wykorzystują zaawansowane metody statystyczne, a także własną bazę danych ponad miliona cykli kobiet, które służą do precyzyjnego określania fazy płodnej i niepłodnej cyklu kobiety na podstawie pomiaru temperatury w jamie ustnej. 14 listopada 2010 roku komputery cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly uzyskały pozytywną opinię Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Skuteczność komputerów cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly wynosi 99,3% (współczynnik Pearl'a – 0,64). Komputery cyklu są całkowicie bezpieczne dla zdrowia kobiety i nie powodują skutków ubocznych.

www.ladycomp.pl

Komentarze do: Jeżeli i was dotyka problem niepłodności...

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz