Szukaj

Jazda na rowerze w ciąży

Często kobiety w ciąży zastanawiają się, czy jazda na rowerze w ich stanie jest bezpieczna. Na szczęście, lekarze nie wykazali żadnych ubocznych skutków uprawiania tego sportu w ciąży. Kobiety, które często jeżdżą na rowerze, nie powinny rezygnować z tej formy aktywności w ciąży.

Jazda na rowerze w ciąży

Natomiast rozpoczynanie przygody z jazdą na rowerze w ciąży przez osoby, które wcześniej tego nie robiły, niekoniecznie jest dobrym pomysłem. Jeżeli ostatni raz jeździłaś na rowerze 8 lat temu, to może lepiej odłóż tą formę aktywności na czas po ciąży. To, czy jazda w ciąży jest wskazana, powinno być przede wszystkim skonsultowane z lekarzem prowadzącym.

Podstawowe informacje o jeździe na rowerze w ciąży

Jazda na rowerze w ciąży poprawia nastrój, zwiększa wytrzymałość fizyczną, a po porodzie przyśpiesza powrót do sił. Dodatkowo ta forma aktywności ma pozytywny wpływ na jakość snu, ogranicza wzdęcia i zaparcia, a także leczy bóle pleców. Ciąża jest okresem, w którym powinnyśmy szczególnie o siebie dbać, jednak nie musi to oznaczać całkowitej rezygnacji ze sportu.

Najlepiej wybierać mało uczęszczane trasy - takie bez ostrych zakrętów i wybojów. W ciąży powinno się jeździć na rowerze po asfaltowych, równych drogach. Dobrze mieć zawsze przy sobie telefon komórkowy i nie oddalać się zbyt daleko od domu. Najlepszym pomysłem jest zabieranie z sobą na przejażdżkę partnera lub przyjaciółki.

Wsiadając na rower, kobieta ciężarna powinna zaopatrzyć się w duże ilości wody oraz wygodny strój, który nie będzie powodował dyskomfortu czy ucisków. Należy unikać jeżdżenia w pełnym słońcu, ponieważ w ciąży łatwiej o odwodnienie i przegrzanie. W lecie przydatny będzie kapelusz i coś do okrycia ramion. Na rynku dostępne są też specjalne siodełka, ułatwiające ciężarnym kobietom jazdę na rowerze. Są szerokie, wygodne i wykonane z żelu, czyli zupełnie odmienne od tych drewnianych, sportowych.

Zalety jazdy na rowerze w ciąży

Jazda na rowerze w ciąży:

  • dotlenia organizm,
  • odciąża kręgosłup,
  • zapobiega powstawaniu żylaków,
  • przeciwdziała powstawaniu obrzęków kończyn,
  • zmniejsza częstotliwość pojawienia się depresji i bezsenności,
  • działa odstresowująco.

Jazda na rowerze sama w sobie jest przyjemnością. Może być ciekawą alternatywą do podróży masowymi środkami transportu, w których zazwyczaj jest tłoczno i duszno. Rower jest o tyle wygodniejszy od autobusu, że zawsze jadąc nim mamy zapewnioną klimatyzację i miejsce siedzące.

Przeciwwskazania do jazdy na rowerze w ciąży

W ciąży niezalecany jest każdy rodzaj sportu, który może spowodować wstrząs czy upadek. Dlatego czasem słyszymy głosy, że jeżdżenie na rowerze w ciąży jest niebezpieczne. Groźna nie jest sama jazda, tylko właśnie związane z nią uderzania i kolizje. Ciało kobiety w ciąży ulega ogromnym zmianom, dlatego przed rozpoczęciem jazdy, warto skonsultować ten pomysł z lekarzem.

Ciężarna kobieta jadąc na rowerze, powinna zachować szczególną ostrożność. Przede wszystkim tempo jazdy powinno być wolniejsze, a maksymalna do przebycia odległość nie większa niż 3 km. Przydatny będzie zakup roweru typu damka, którego rama ułatwia wchodzenie i schodzenie. Wraz ze wzrostem wielkości brzucha w czasie ciąży zmienia się środek ciężkości, dlatego warto podnosić wysokość kierownicy, aby utrzymywać ciało w pozycji pionowej.

Nie wsiadaj na rower, jeśli:

  • ciąża jest mnoga,
  • ciąża jest zagrożona (przodujące łożysko, wcześniejsze poronienia, krwiaki na macicy),
  • pojawiają się krwawienia,
  • cierpisz na: cukrzycę, choroby serca, anemię, nadciśnienie.

Autor: Izabela Podkulska

Komentarze do: Jazda na rowerze w ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz