Szukaj

Immunohistochemia podczas ciąży przyczynia się do wzrostu zachorowań na ADHD u noworodków

Podziel się
Komentarze0

Według badania opublikowanego w Kaiser Permanente Journal Pediatrics, w przypadku płodu narażonego na wewnątrzmaciczną encefalopatię niedotlenieniowo-niedokrwienną, podczas której tlen nie dopływa do mózgu, ryzyko rozwoju nadpobudliwości psychoruchowej w późniejszym życiu występowało znacznie częściej, w porównaniu do płodu nienarażonego na skutki tej choroby. Wyniki analiz sugerują, że różne czynniki podczas ciąży mogą przyczyniać się do wystąpienia ADHD.Najnowsze badania pokazują związek między IHC (immunohistochemia, metoda wykrywania rozmaitych substancji antygenowych w skrawkach mikroskopowych, stosowana w histopatologii i histologii) a ADHD.

Naukowcy przeprowadzili badania wykorzystując tę metodę na 82 000 dzieci w wieku 5 lat. Stwierdzili, że prenatalna ekspozycja na IHC prowadzi do zespołu zaburzeń oddechowych u noworodków i stanu przedrzucawkowego, co wiązało się z 16 % większym ryzykiem rozwoju ADHD.

Niedotlenienie płodu podczas ciąży było związane ze wzrostem ryzyka zachorowania na ADHD o 26%, narażenie na zespół niewydolności oddechowej u noworodków – o 47%, a stan przedrzucawkowy (wysokie ciśnienie krwi w okresie ciąży) - o 34 % większe ryzyko zachorowania.

"Poprzednie badania wykazały, że niedotlenienia podczas rozwoju płodu prowadzi do znaczących strukturalnych i funkcjonalnych urazów mózgu u potomstwa", twierdzi główny autor badania Darios Getahun z Kaiser Permanente Southern California, Departamentu Badań i Ewaluacji. "Jednak to badanie sugeruje, że niedotlenienie i niedokrwienie podczas prenatalnego rozwoju mózgu może prowadzić do różnych dysfunkcji, w tym do ADHD."


Naukowcy odkryli również, że związek pomiędzy IHC a ADHD był najsilniejszy w przypadku porodów przedwczesnych. Ponadto porody pośladkowe, poprzeczne (od ramion) i powikłania rdzenia kręgowego okazały się być związane ze wzrostem ryzyka zachorowania na ADHD o 13%. Co więcej te czynniki nie są warunkowane przez wiek ciężarnej.


"Nasze wyniki mogą mieć istotne zastosowania kliniczne. Mogą pomóc lekarzom w identyfikacji  ryzyka zachorowań noworodków. Umożliwa to lepszy nadzór oraz wczesne wykrywanie chorób, przez co leczenie może być skuteczniejsze" - powiedział Getahun. "Chcemy, aby badania w tej dziedzinie w przyszłości  koncentrowały się na przed- i poporodowych uwarunkowaniach oraz niepożądanych skutkach, takich jak np. ADHD."

W kluczowych okresach rozwoju narządów płodu, IHC może powodować brak tlenu oraz przepływu składników odżywczych z krwi ciężarnej do obiegu płodowego. Hamuje to tym samym dostarczanie tlenu do tkanek i powoduje powikłania naczyniowo-mózgowe. Badania sugerują, że niedotlenienir mózgu płodu może prowadzić do wielu chorób funkcjonalnych w przyszłości.

W 2005 r. Centrum Kontroli i Prewencji Chorób oszacowało roczny koszt wydatków związanych z ADHD u dzieci w wieku poniżej 18 lat, od 36 mld do nawet 52,4 miliardów dolarów, co jest priorytetem, jeśli chodzi o wydatki finansowe zdrowia publicznego.

W 2010 r., u około 8,4 % dzieci w wieku 3 - 17 zdiagnozowano ADHD. Według statystyk, choroba występuje też u osób dorosłych. Symptomy ADHD u dzieci mogą wpływać na problemy z atencją, nieprzemyślanym zachowaniem lub zbytnią aktywnością ruchową.

Badanie jest częścią trwających od pewnego czasu analiz prowadzonych przez Kaiser Permanente, które ma na celu zrozumienie związku między warunkami w okresie prenatalnym a badaniami medycznymi.

W tym roku, naukowcy z Kaiser Permanente odkryli, że wewnątrzmaciczna ekspozycja na stosunkowo wysokie pole magnetyczne powodowało wzrost ryzyka zachorowania na otyłość lub nadwagę w dzieciństwie o 69%.

Badanie przeprowadzone w ubiegłym roku pokazują, że zażywane antydepresanty podczas ciąży mogą powodować autyzm u dzieci.red. Justyna Dykas

Komentarze do: Immunohistochemia podczas ciąży przyczynia się do wzrostu zachorowań na ADHD u noworodków

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz