Szukaj

Dostęp do pigułki i aborcja będą ułatwione

Podziel się
Komentarze0

Rząd francuski zapowiedział ułatwienie dostępu do pigułki w aptekach i na uczelniach, jak również łatwiejszy dostęp do aborcji, zwłaszcza w okresie letnim. Minister Zdrowia i Opieki Społecznej, Marisol Touraine, wydała oświadczenie w dniu 12 lipca, dotyczące właśnie dostępu do pigułek i aborcji (IVG).Lewonorgestrel - pigułka dnia następnego, jest już bezpłatnie dostępna dla nieletnich w gabinetach pielęgniarskich szkół średnich i wyższych uczelni we Francji. Ponadto farmaceuci będą upoważnieni do wydawania pigułek na podstawie recepty sprzed roku.

Aborcja powinna być łatwiej dostępna, szczególnie latem

Zdaniem Marie-Pierre Martinet, sekretarza generalnego Planowania Rodziny, kwestię wolnego dostępu do pigułki wczesnoporonnej poruszono z myślą o nastolatkach. Minister Zdrowia ogłosiła więc, że studentkom pigułki antykoncepcyjne mogą być wydawane bezpłatnie, tak jak ma to miejsce obecnie w szkołach średnich.

Pigułka następnego dnia jest dobrym sposobem na uniknięcie aborcji. Dr Bernard Daury, koordynator medycyny akademickiej wydziału w Paryżu, powiedział, że jest zadowolony z tej decyzji z uwagi na koszt pigułki (ok.10€). Zauważył on, że kobiety stosujące antykoncepcję w postaci tabletek często o nich zapominają.


Połowa ciąż u młodych kobiet nie jest planowana. Stosowanie pigułki nawet po 5 dniach jest dobrym sposobem na uniknięcie aborcji, wyjaśnia dr Bernard Daury.

Ponadto kobiety we Francji mogą od tej pory korzystać z antykoncepcji w aptece, bez konieczności wizyty u lekarza z receptą ważną nie dłużej niż rok. Marisol Touraine podpisała już w tej kwestii dwa rozporządzenia, które mają być wkrótce opublikowane.

Jednocześnie opowiedziała się za ułatwionym dostępem do środków antykoncepcyjnych oraz wprowadzeniem refundacji na ubezpieczenie zdrowotne, niezależnie od wieku kobiety.

Obecnie zwolnione z opłat są kobiety poniżej 40 lat mające przeciwwskazania do zajścia w ciążę oraz nietolerancję na środki antykoncepcyjne.

Ostateczną metodą zapobiegania ciąży jest podwiązanie jajowodów (metoda chirurgiczna) lub technika zablokowania jajowodów (metoda Essure).

Aborcja ułatwiona

Marisol Touraine wydała dyspozycje dla służb państwowych w regionach francuskich i dla regionalnych oddziałów ochrony zdrowia, gdzie wykonywane są zabiegi aborcyjne.

Regionalne infolinie powinny być także lepiej obsługiwane w najbliższej przyszłości.

O ośrodkach Minister Zdrowia powiedziała: będziemy otwierać je jedynie w okresie letnim w razie nagłej potrzeby.

Podczas swojej kampanii prezydenckiej, Francois Hollande ogłosił, że oddziały aborcyjne we wszystkich szpitalach publicznych będą odpowiednio wyposażone oraz zapewnił, że koszt wykonania zabiegu będzie zwrócony w 100%.

Komentarze do: Dostęp do pigułki i aborcja będą ułatwione

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz