Szukaj

Czy z przebiegu ciąży można wyczytać problemy zdrowotne w przyszłości?

Podziel się
Komentarze0

Society for Maternal-Fetal Medicine w USA przedstawia artykuł, oferujący wgląd w przyszłe problemy zdrowotne, których może doświadczyć kobieta i które można wykryć wcześnie w oparciu o informacje dotyczące przebiegu ciąży. Naukowcy sugerują, że śledzenie komplikacji ciążowych to nowa metoda określania ryzyka choroby serca u kobiet, biorąc pod uwagę to, że dla większości pań ciąża oznacza obciążenie systemu sercowo-naczyniowego i metabolicznego największe, jaki organizm może wytrzymać.Odpowiedź ciała na ciążę może więc dostarczyć wskazówki pozwalające na określenie przyszłego zdrowia danej kobiety.

Naukowcy podkreślają także, że prewencja chorób przewlekłych u dorosłych i dzieci stała się narodowym priorytetem z uwagi na rosnące proporcje tych dolegliwości wraz z rosnącymi proporcjami śmiertelności.

Amerykańskie centra CDC informują, iż w 2005 już 1 osoba na 2 miała co najmniej jedną chroniczną chorobę, a 7 z 10 zgonów wynikało z chorób przewlekłych, takich jak udar, zawał i cukrzyca.

Rozpoznanie powiązania między komplikacjami ciążowymi a długoterminowym zdrowiem i chorobami może przyczynić się do lepszej prewencji chorób przewlekłych.


Dr George Saade, współautor raportu, mówi: - Proporcje choroby serca, cukrzycy typu 2 i otyłości u kobiet rosną, a my zwlekamy do późna z badaniami w kierunku tych dolegliwości. SMFM uważa, że narzędzia i informacje pozwalające na ocenę ryzyka powinny obejmować także informacje uzyskane w okresie ciąży.

Dr Graeme N. Smith, współautor raportu z Kingston General Hospital, Queen's University, mówi: - Ciąża to podstawowy test stresu sercowo-naczyniowego. Powszechne komplikacje ciążowe, takie jak stan przedrzucawkowy, nadciśnienie ciążowe, ciążowa cukrzyca, przedwczesny poród, zbyt mały rozwój płodu i inne, mogą być najwcześniejszymi klinicznie rozpoznawalnymi oznakami zwiększonego ryzyka przedwczesnej choroby serca i zgonu z jej powodu.

Naukowcy podkreślają też, że inne choroby także mogą być wskaźnikami, dlatego powinny być dobrze dokumentowane, a pacjentki powinny być aktywnie obserwowane w ich kierunku.


Komentarze do: Czy z przebiegu ciąży można wyczytać problemy zdrowotne w przyszłości?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz