Szukaj

Czy można przedawkować witaminy w ciąży?

Podziel się
Komentarze0

Przedawkowanie witamin, minerałów i innych składników odżywczych w ciąży może być równie szkodliwe dla rozwijającego się dziecka, jak ich niedobory. Rozwiązaniem jest zdrowa dieta i suplementacja zgodna z najnowszymi rekomendacjami.


W uzupełnianiu diety ciężarnej suplementami ważne są dwie zasady. Po pierwsze preparaty witaminowe nie mogą zastąpić zdrowej diety. Po drugie, należy przyjmować tylko te składniki, które mają udowodnione, korzystne działanie, w odpowiednich dawkach.

Odpowiedzialna suplementacja w ciąży to podstawa

W przypadku niektórych witamin naukowcy uzyskali dowody o szkodliwości przyjmowania ich w nadmiernych dawkach*. Dotyczy to witaminy A, której przedawkowanie to ryzyko wad wrodzonych u płodu. Zwiększone ilości witaminy C to ryzyko skurczy i biegunki u ciężarnej oraz niewłaściwego metabolizmu u dziecka.


Z kolei nadmiar jodu jest tak samo niewskazany jak jego niedobór, ze względu na ryzyko wytworzenia wola u płodu i opóźnienie jego rozwoju. Podobnie jest z nadmiarem żelaza, które może powodować zagęszczenie krwi i zaparcia, a nawet mieć związek z cukrzycą ciążową.

W jakiej ilości należy je przyjmować?

Najlepiej w tej rekomendowanej przez specjalistów. Szczegółowe dane przygotowało Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Według tych zaleceń powstał bezpieczny preparat witaminowy dla kobiet w ciąży PregnaPLUS. To odpowiedzialna suplementacja dla kobiet w ciąży. – mówi Agata Chodakowska, Product Manager.

PregnaPLUS zawiera tylko 7 najważniejszych składników o udowodnionym działaniu, podczas gdy inne suplementy zawierają ich kilkanaście. Naukowcy przestrzegają, że dla wielu składników zawartych w suplementach dla ciężarnych, naukowe dane, potwierdzające zasadność ich przyjmowania są ograniczone.


****
Na podstawie artykułu opublikowanego w Contemporary OB/GYN, Vol. 57, No. 11, November 2012, pp. 26-38. Prenatal vitamins. Help or hype?

Komentarze do: Czy można przedawkować witaminy w ciąży?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz