Szukaj

Ćwiczenia z piłką w ciąży

Podziel się
Komentarze0

Ćwiczenia fizyczne w ciąży?  Przecież podczas ciąży trzeba dużo odpoczywać i nie przeciążać się. To prawda, jednak nie oznacza to ciągłego leżenia i wyzbycia się wszelkiego ruchu. Wręcz przeciwnie, kobiety, u których ciąża przebiega prawidłowo, potrzebują ruchu, a pewne ćwiczenia pomogą jej przygotować organizm do porodu.

Ćwiczenia z piłką w ciąży

Na co wpływają ćwiczenia podczas  ciąży?

Ćwiczenia podczas ciąży ułatwią poród; przygotują mięśnie krocza i miednicy. Dzięki temu poród będzie krótszy i na pewno mniej bolesny. Ruch może  pomóc również w okresie samej ciąży. Dzięki niemu pozbędziemy się bólu pleców czy obrzęków kończyn. Poprawi krążenie krwi i funkcjonowanie  organów: serca i płuc. Wpłynie na prawidłową pracę układu pokarmowego, trawiennego; pomoże w walce z zaparciami i wzmoże apatyt.

Ćwiczenia fizyczne to także zdrowie psychiczne; lepsze samopoczucie i sen. Dzięki nim po porodzie łatwiej wrócić do dawnej sylwetki.

Jak ćwiczyć w ciąży?

Wiele zależy od tego, jaki tryb życia prowadziło się przed ciążą. Jeśli przyszła mama była bardzo aktywna i uprawiała sport, teraz może pozwolić sobie na dużo ruchu. W przypadku kobiety mniej aktywnej, ćwiczenia powinny być lekkie. Na bieganie mogą sobie pozwolić tyle te ciężarne, które wcześniej dużo i regularnie biegały. Najlepiej poszczególne ćwiczenia skonsultować ze swoim lekarzem.

Najpowszechniejsze formy ruchu podczas ciąży to spacery, aerobik, pływanie czy ćwiczenia callanetics. Stopień ćwiczeń należy dostosować do stopnia zaawansowania ciąży.

Wzmożoną ostrożność trzeba zachować w pierwszym trymestrze, kiedy jest największe prawdopodobieństwo poronienia. W tym czasie najlepszą formą aktywności będą piesze wędrówki, taniec i ćwiczenia oddechowe: głębokie wdechy przez nos i powolne wypuszczanie powietrza ustami.

Na każdym etapie ciąży polecane są również ćwiczenia z piłką. Nie wymagają wielkiego wysiłku i są bezpieczne zarówno dla mamy, jak i płodu. Pozwalają na rozluźnienia przeciążonych i napiętych mięśni.  Dzięki nim unikniemy bólu kręgosłupa.

Ćwiczenia należy wykonywać regularnie, ale powoli i bez nadmiernego wysiłku. Wykonuje się je w różnej pozycji; na piłce można siedzieć, leżeć na plecach i na boku. Wzmocnienie mięśni to wynik ich pracy podczas utrzymywania równowagi i odpowiedniej pozycji ciała.

Przed rozpoczęciem ćwiczeń z piłką należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Trzeba dbać o poprawną postawę ciała, plecy powinny być zawsze wyprostowane, a w pozycji siedzącej nogi rozstawione na szerokość bioder. Ćwiczenia należy wykonywać na przemian w krótkich seriach. Przy wykonywaniu ćwiczeń ważne jest kontrolowanie oddechu, które szczególnie istotne jest w ostatnim trymestrze ciąży.

Przykładowe ćwiczenia z piłką w czasie ciąży

Pozycja siedząca

Siadamy na piłce. Trzymamy ręce za głową i bez poruszania bioder wykonujemy naprzemiennie skręty w lewo i prawo.
Unosimy ręce na wysokość ramion, a biodra wprowadzamy w ruch. Kierujemy je do przodu, do tyłu i na boki, zataczając kółka.

Pozycja leżąca

Leżymy na podłodze, a piłkę trzymamy pod kolanami. Prostując nogi, unosimy biodra do góry. Staramy się utrzymać piłkę w wyjściowej pozycji.

Leżymy na piłce. Ręce splatamy za głową i unosimy tułów. Pamiętajmy o mocnym ustawieniu stóp na podłodze.

Pozycja boczna

Kładziemy się na ziemi na wybranym boku. Piłkę umieszczamy między kostkami i nie wypuszczając jej, podnosimy nogi do góry i przytrzymujemy przez chwilę.

Ćwiczenia należy wykonywać 2,5 godziny tygodniowo. Najlepiej wykonywać je przez pół godziny w okresie całego tygodnia. Trzeba pamiętać o prawidłowym doborze piłki do sylwetki. Średnicę piłki dostosowuje się do wzrostu kobiety. Dla pań o wzroście od 156 do 170 cm dedykuje się piłki o średnicy 55 cm.

Ruch w ciąży jest bardzo ważny i potrzebny, ale gdy wywołuje ból, zawroty głowy czy nadmierne zmęczenie, może stać się  niebezpieczny. W takiej sytuacji należy natychmiast przerwać ćwiczenia. Trzeba również pamiętać o przeciwwskazaniach, które je wykluczają. Do nich należą między innymi choroby przewlekłe i zaburzenia ciąży. Najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem ćwiczeń zasięgnąć porady lekarza; wtedy będziemy pewne, że są one bezpieczne.

Komentarze do: Ćwiczenia z piłką w ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz