Szukaj

Cesarskie cięcie alternatywą dla porodu naturalnego?

Podziel się
Komentarze0

W żadnym wypadku cesarskie cięcie nie może być uważane za alternatywę dla porodu siłami natury – uważają lekarze. To operacja, która różni się znacznie od naturalnych procesów związanych z porodem.


Różnice pomiędzy porodem naturalnym, a cesarskim cięciem są istotne dla ciężarnej i noworodka. Cesarskie cięcie to operacja i jak w przypadku każdej innej interwencji chirurgicznej mogą wystąpić powikłania operacyjne i infekcyjne. Ten sposób rozwiązania ciąży jest obarczony większym ryzykiem zgonu niż przy porodzie siłami natury. W praktyce jednak takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko. Inne możliwe konsekwencje to zwiększone ryzyko wtórnej niepłodności, endometriozy, ryzyko uszkodzenia jelit, pęcherza moczowego, moczowodów.

W przypadku porodu naturalnego negatywnych konsekwencji dla zdrowia kobiety jest mniej. Poród naturalny trwa jednak o wiele dłużej i wiąże się z bolesnością skurczy oraz możliwością uszkodzenia mięśni pochwy i krocza, czego efektem może być nietrzymanie moczu w późniejszym wieku. Wiele kobiet po porodzie ma syndrom wycieczenia jak również przejściowe obniżenie nastroju a nawet depresję poporodową.


Poród to masaż dla dziecka


Dla dziecka przeciskanie się przez kanał rodny to swojego rodzaju masaż, który ułatwia prawidłowe funkcjonowanie układów krwionośnego i oddechowego. Poprzez ucisk związany z przeciskaniem się z dróg oddechowych noworodka usuwany jest płyn owodniowy. A gdy ciało noworodka odczuwa skurcze porodowe- nawiązują się polaczenia nerwowe. U dzieci, które przychodzą na świat przez cięcie, brak tych naturalnych procesów może sprzyjać większemu prawdopodobieństwu wystąpienia astmy oraz problemami z integracją sensoryczną. Przy CC dziecko nie ma tak wydłużonego okresu adaptacji, a drogi oddechowe oczyszczane są mechanicznie.

Różnice w połogu


Podstawowe dolegliwości związane z połogiem jak obkurczanie się macicy, krwawienie z dróg rodnych, bolesność piersi są podobne zarówno w przypadku porodu naturalnego jako i poprzez cesarskie cięcie. Natomiast obolałe krocze jest największą dolegliwością odczuwaną w pierwszym okresie połogu po porodzie siłami natury. Krocze może być popękane lub nacięte – wówczas gojenie będzie trwało ok. 10 dni, a kobieta może odczuwać ból i dyskomfort przy siedzeniu.

W przypadku cesarskiego cięcia pochwa jest nienaruszona. Do końca życia pozostanie jednak pozioma blizna. Blizna po cesarce goi się około miesiąca, w trakcie którego można odczuwać dolegliwości – poczucie swędzenia, napięcia skóry, ból przy poruszaniu się. – „Dla kobiet po cesarskim cięciu polecam silikonowe plastry na blizny Sutricon. To nowoczesny preparat, który skutecznie zapobiega powstawaniu blizn nieprawidłowych i poprawia wygląd blizn już powstałych” – mówi Agata Chodakowska, Product Manager.

Komentarze do: Cesarskie cięcie alternatywą dla porodu naturalnego?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz