Szukaj

Poród drogami natury po cięciu cesarskim

Podziel się
Komentarze0

Swoje pierwsze dziecko urodziłaś przez cięcie cesarskie, znowu jesteś w ciąży i zbliża się termin rozwiązania. Zastanawiasz się czy będziesz mogła swoje kolejne maleństwo urodzić siłami natury. Zdanie na ten temat jest bardzo różne i w dużej mierze zależy od lekarza, który prowadzi Twoją ciążę.Zdanie na ten temat w kręgu lekarzy i położnych uległo zmianie, kiedyś lekarze zachęcali kobiety by kolejne dziecko po cięciu cesarskim rodziły siłami natury. Z czasem pojawiły się wyniki badań, które ostrzegały przed pewnymi komplikacjami jaki mogą pojawić się podczas porodu: pęknięcie macicy lub rozstąpienie miejsca cięcia. Te dane sprawiły, że spora grupa lekarzy zaczęła mieć obawy wobec porodu pochwowego, w momencie kiedy poprzedni był wykonany poprzez cięcie cesarskie.

Jednak nie można popadać w całkowite zwątpienie w szanse na możliwy poród siłami natury. Patrząc na statystyki, można zauważyć iż istnieją szansę na udany poród siłami natury. Dane wskazują, że ponad 60% kobiet jakie miały przeprowadzone cięcie cesarskie rodzą z powodzeniem siłami natury. Co więcej nawet kobiety, które dwukrotnie miały przeprowadzony zabieg chirurgiczny w celu urodzenia dziecka, nadal mają szansę na poród siłami natury.


Poza tym przeprowadzone ponownie badania wykazały, że do pęknięcia macicy dochodzi jedynie w przypadku jednego porodu na 100. Ponadto warto nadmienić, że ryzyko to jest zwiększone tylko u niektórych kobiet i jest to związane z pionowym nacięciem macicy zamiast cięcia w dolnym jej odcinku. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jakie nacięcie zostało wykonane u Ciebie możesz to sprawdzić w dokumentacji z poprzedniego porodu.

Innym czynnikiem, jaki przyczynia się do pojawienia się komplikacji przy porodzie jest wywołanie skurczów prostaglandynami lub innymi hormonalnymi środkami stymulującymi, które powodują że czynności macicy są silniejsze.

Wszystkie te informacje razem wzięte oznaczają, że warto spróbować porodu pochwowego.  Jeżeli zdecydujesz się na taki poród, powinnaś znaleźć lekarza który będzie miał na ten temat takie samo zdanie jak Ty. Bardzo ważne jest, po podjęciu takiej decyzji abyś zdobyła jak najwięcej informacji na ten temat i przedyskutowała ten temat dogłębnie ze swoim lekarzem. Dodatkowe argumenty, które zapewne przekonają Cię do wyboru porodu pochwowego jest fakt, że oznacza to krótszy pobyt w szpitalu, mniejsze ryzyko zakażenia oraz to że nie będziesz przechodzić operacji w obrębie jamy brzusznej. Musisz mieć świadomość, że jeżeli zajdzie potrzeba wywołania porodu, lekarz na pewno odrzuci możliwość urodzenia dziecka siłami natury.

Musisz pamiętać, że sprawą nadrzędną jest dobro Twoje i Twojego dziecka.

Komentarze do: Poród drogami natury po cięciu cesarskim

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz